İngiltere deflasyonda

İngiltere deflasyonda

Tüketici Fiyatları Endeksi'nde Nisan ayında enflasyonun ilk kez eksiye düşmesiyle, İngiltere deflasyona girdi.

A+A-


Resmi rakamlar endekste yüzde -0,1 oranında düşüş olduğunu gösteriyor.
Bu da resmi enflasyon verisinde kayda geçen ilk deflasyon olsa da Ulusal İstatistik Kurumu, tahmini rakamlara göre 1960'ta da deflasyon yaşandığını bildirdi.

Deflasyondaki en büyük etkenin, hava ve deniz taşımacılığındaki fiyatlarda yaşanan düşüş olduğu belirtiliyor.
İngiltere Merkez Bankası enflasyonun bu yıl içinde kısa bir süre eksiye düşebileceği yolunda uyarıda bulunmuştu.
'Deflasyon geçici'
Maliye Bakanı George Osborne, enflasyondaki düşüşün geçici olduğunu söyleyerek, "bu, zarar veren türden bir deflasyon değil" dedi.
Osborne, geçen yıl petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan deflasyonun, ailelerin bütçelerini rahatlatacağını da kaydetti.
Maliye Bakanı, "Tabii ki deflasyonun yol açabileceği risklere karşı da uyanık olacağız. Bu tür riskler doğarsa, baş edebilecek güçteyiz" diye konuştu.
Enflasyon oranındaki düşüşle, geçen yılın Nisan ayında 100 sterline satın alınabilen mal ve hizmetler, bu yıl Nisan ayında 99.90 sterline indi.
Son rakamlar, taşımacılıkta fiyatların geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 0,5, yiyecek fiyatlarında ise yüzde 0,32 gerilemeye işaret etti.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.