İngiltere'de McDonald's infiali

İngiltere'de McDonald's infiali

McDonalds'ın, genç bir çocuğun, kaybetmiş olduğu babasıyla ortak bir özelliğini bulabilmek için verdiği çaba üzerinden balık burger tanıtımı yapan reklamı sosyal medyada büyük tepki çekti.

A+A-

McDonalds'ın, genç bir çocuğun, kaybetmiş olduğu babasıyla ortak bir özelliğini bulabilmek için verdiği çaba üzerinden balık burger tanıtımı yapan reklamı sosyal medyada büyük tepki çekti.

Reklamda çocuğun annesine, babasının nasıl biri olduğu, nelerden hoşlandığı, hangi konularda iyi olduğuna dair sorular sorduktan sonra babasıyla hiçbir ortak özelliğini bulamadığı için hayal kırıklığına uğradığı görünüyor. İkili daha sonra McDonalds'a gidip yemek yerken, anne çocuğun sipariş etmiş olduğu Fillet-O-Burger'i işaret ederek şöyle söylüyor:

"Tartar soslu peynirli burger… Baban da en çok bunu severdi"

İşte o reklam:

İçerikten rahatsız olan Tweeter kullanıcıları reklamı "bayağı", "duygu sömürüsüyle dolu" gibi sözcüklerle nitelendirildi.

MCDONALD'S'TAN YANIT

Eleştirilere McDonalds ve İngiltere Reklam Sandartları Kurulu'nun (UK Advertising Standards Authority) yanıtı gecikmedi:

 

​@McDonaldsUK @xsamuelking Niyetimiz kimseyi üzmek değildi. Eleştirilerinizi dikkate alıyoruz.

 

​@JackAlexTurner Merhaba. Bu reklamla ilgili eleştiriler aldığımız doğrudur. Her zaman yaptığımız gibi bunları dikkatle değerlendirecek ve gerekeni yapacağız.

Reklamın yaratıcısı olan Leo Burnett Lonon adlı firma 20 yıldan beri Mc Donalds ile çalışıyor. Söz konusu firmanın kreatif direktörü Peter Heyes reklamın tanıtımını yaparken seslenmek istedikleri kitlenin 22-40 yaş arası kişiler olduğunu belirtmiş ve şöyle konuşmuştu:

"Hayat mükemmel değil, kimi zaman zorluklarla dolu. Ne mutlu bize ki hayatın acımasızlığını tam da olması gerektiği biçimde, dokunaklı bir hikayeyle gösterebildik. "

Heyes'a göre "ürün ile tüketici arasında bağ kurmayı" amaçlayan reklam, insanlara "McDonalds'ı neden sevdiklerini hatırlatmak" amacı güdüyor.

Görünen o ki reklamı yaratıcılarının beklediği şekilde algılayan kullanıcılar da yok değil.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.