İngiltere'de ucuz şirket avı başladı

İngiltere'de ucuz şirket avı başladı

Brexit sonrası İngiltere'de ucuz şirket avı başladı

A+A-

 İngiltere'nin AB'den çıkma kararının ardından İngiliz sterlinindeki değer kaybının cazibesine kapılan yabancı yatırımcıların bu ülkede ucuz şirket alımına girişmeleri, satın alma ve birleşme faaliyetlerinin duracağı yolundaki kehanetleri boşa çıkarıyor.

Thomson Reuters verileri, 23 Haziran'dan bu yana yabancı yatırımcıların İngiliz şirketleriyle ilgili olarak tutarı 34.5 milyar doları bulan 60 ayrı anlaşma yaptıklarını ortaya koyuyor.

İngiltere'nin, "Brexit" olarak bilinen AB'den çıkış kararından önce, bu durum gerçekleşirse ekonominin karşılaşacağı riskler ve AB tek pazarına erişimin kaybolması nedeniyle şirketlerin birleşme ve satın alma (M&A) faaliyetlerinin duracağı uyarısı yapılyordu.

Brexit referandumu sonrası M&A faaliyetleri arasında en dikkati çekenlerden biri, Japon Softbank'ın çip tasarımcısı ARM Holdings şirketini 32 milyar dolar gibi bir fiyata alması gösteriliyor.

İngiltere'nin yeni Başbakanı Theresa May, bu işlemin ardından, M&A faaliyetlerin her zamankinden farksız olarak devam ettiğini söylemişti.

Ancak M&A alanında yetkin bankacılar bazı satın almaların İngiliz ekonomisine güveni vurgulamaktan çok, İngiliz sterlininin şu andaki görece düşük kurundan kaynaklandığını söylüyorlar.

Bankacılar, özellikle uzay ve havacılık, konut inşaatı ve perakendecilik sektörlerinde, nakit zengini yabancı alıcılar karşısında direnemeyecek durumda olan İngiliz şirketlerine yardım sağladıklarını söylüyorlar.

JPMorgan küresel M&A başkan yardımcısı Hernan Cristerna, "Bu ortamda İngiliz müşterilerimizin şirketlerinin esas değerini iyi hesaplamalarına ve uluslararası rakiplerinin ucuza kapatma girişimleri gibi istenmeyen fırsatçılık durumlarına engel olmalarına yardım ediyoruz" dedi.

Brexit kararından sona İngiliz şirketleri yabancı alıcılar için yüzde 10-15 arasında ucuzlamıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.