İngiltere'nin zamana ihtiyacı var

İngiltere'nin zamana ihtiyacı var

İngiltere'nin yeni başbakanı, AB'den ayrılma görüşmelerinden önce zamana ihtiyacı olduğunu söyledi

A+A-

İngiltere'nin, Birleşik Krallık'ı Avrupa Birliği'nden (AB) çıkarma mandasıyla göreve gelen yeni Başbakanı Theresa May, ülkenin AB'den çıkması için kampanya yürüten isimleri hızlı bir şekilde önemli pozisyonlara getirdi.

Muhafazakar Parti üyesi ve eski İçişleri Bakanı olan 59 yaşındaki May, görevinin Kraliçe Elizabeth tarafından onaylanmasının ardından toplumsal adaleti savunacağını ve geçtiğimiz ay AB'den ayrılık yanlılarının zaferiyle sonuçlanan referandum sonrası İngiltere için daha iyi bir gelecek adına çalışacağını belirtti.

İngiltere'de başbakanların ikamet adresi olan 10 Downing Street'te konuşan May, "Zorluklara göğüs gereceğiz. Avrupa Birliği'nden ayrılırken bir yandan da kendimiz için dünyada yeni ve pozitif bir rol yaratacağız ve İngiltere'yi ayrıcalıklı birkaç kişi için değil, hepimiz için çalışan bir ülke yapacağız" dedi.

Eski İngiltere Başbakanı David Cameron, İngilizlerin AB'de kalma kampanyasını reddetmesi sonrası istifa ederken, bu sonuç Avrupa'da daha fazla birliği sağlama çalışmalarına da darbe vurdu ve İngiltere'nin ve AB'nin geleceğine dair büyük bir belirsizlik yarattı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Devlet Başkanı François Hollande ile telefon görüşmeleri gerçekleştiren May, zamana ihtiyacı olduğunu söyledi.

May'in sözcülerinden bir tanesi, "Tüm telefon görüşmelerinde Başbakan, İngiliz halkının AB'den ayrılma kararını uygulayacağını belirtti" dedi.

May'in yeni kabinede son döneme kadar en büyük rakiplerinden birisi olarak görülen Boris Jonhson'ı Dışişleri Bakanı olarak ataması büyük şaşkınlık yarattı.

AB'den ayrılma yönünde kampanya yürüten diğer isimler de önemli görevlere getirildi. Bu isimlerden David Davis, AB'den Ayrılma Bakanı olarak atanırken, Liam Fox uluslararası ticaret departmanının başına geçirildi.

Başbakan May, Birleşik Krallık'ın AB'de kalması için eski Başbakan Cameron ile ortak kampanya yürütmüştü. Cameron ile beraber referandumu kaybeden May daha sonra kazanan ayrılık yanlılarıyla irtibata geçerek, iktidar partisindeki bölünmeleri sonlandırmaya çalıştı ve oylamanın sonucuna duyduğu saygıyı gösterdi.

Daha önce Londra'da güvenlik uygulamaları konusunda ters düştüğü eski Londra Belediye Başkanı Johnson'a böylesine önemli bir görev veren May, uzlaşmacı tarafını da göstermiş oldu. Ayrılık için kararlı bir kampanya yürüten Johnson, ayrılık sonrasına dair net bir plan sunmaması ve liderlik yarışından hızlıca çekilmesinden dolayı sert bir şekilde eleştirilmişti.

İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı Johnson, yabancı siyasetçiler hakkında yaptığı ağır yorumlarla da biliniyor.

AB'de kalma yanlılarına destek vermek için daha önce İngiltere'ye gelen ABD Başkanı Barack Obama için "kısmi Kenyalı" diyerek, "Atalarından dolayı İngiliz krallığından hoşlanmadığı için" İngiltere'ye karşı önyargılı olduğunu söylemişti.

Johnson ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında İngiltere'nin haftalık The Spectator dergisine müstehcen bir şiir yazmıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.