İran destekli Husiler, Türkiye'den ayrılan gemiye Kızıldeniz'de el koldu

İran destekli Husiler, Türkiye'den ayrılan gemiye Kızıldeniz'de el koldu

Japon firması tarafından işletilen kargo gemisine Kızıldeniz'de el konuldu

A+A-

İsrail ordusu, bir Japon firması tarafından işletilen ve Hindistan'a gitmek üzere Türkiye'den ayrılan bir kargo gemisinin İran destekli Husi silahlı grubu tarafından Kızıldeniz'de ele geçirildiğini duyurdu.

Husiler yaptıkları açıklamada, bir İsrail gemisini ele geçirdiklerini ve Yemen'e doğru yola çıkardıklarını söylemişti. İsrail başbakanlık ofisi, İran'ın uluslararası bir gemiye yönelik saldırısını şiddetle kınadı.

Açıklamada, "Bir İngiliz şirketine ait olan ve bir Japon firması tarafından işletilen gemi, İran'ın yönlendirmesiyle Yemenli Husi milisleri tarafından kaçırıldı" denildi.

Gemide hiçbir İsraillinin bulunmadığı belirtildi.

Japon şirket Nippon Yusen, Galaxy Leader adlı araba taşıyan gemiyi işlettiğini doğruladı. Gemide toplam 25 kişi bulunuyor ve mürettebat Bulgaristan, Ukrayna, Filipinler, Meksika ve Romanya'dan geliyor.

Husiler, İsrail tarafından katledilen Filistinliler adına gemiye el konulduğunu açıklamıştı. İsrail'le bağlantılı tüm gemileri hedef alacaklarını söyleyen Husiler, Kızıldeniz'de hiçbir ülkenin gemisinin İsrail'le angajmana girmemesi uyarısında bulundu.

İsrail Savunma Kuvvetleri, "Yemen yakınlarında, Kızıldeniz'in güneyinde Husiler tarafından bir kargo gemisinin kaçırılması küresel sonuçları olan çok vahim bir olaydır" açıklamasında bulundu.

Mürettebat arasında hiç bir İsraillinin bulunmadığını ve geminin "bir İsrail gemisi olmadığını" belirten ordu, geminin Hindistan'a gitmek üzere Türkiye'den ayrıldığını kaydetti.

İlgili Haberler