İran petrol sahalarını yabancılara açacak

İran petrol sahalarını yabancılara açacak

İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh uluslararası şirketlerin ülkedeki petrol ve doğalgaz sahalarını geliştirmesine imkan verecek kontratların hazırlanmasının yaz aylarında tamamlanacağını söyledi

A+A-

İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh uluslararası şirketlerin ülkedeki petrol ve doğalgaz sahalarını geliştirmesine imkan verecek kontratların hazırlanmasının yaz aylarında tamamlanacağını ve 10-15 sahanın geliştirilmesi için ihale açılacağını söyledi.

Petrol üretimini Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımları öncesindeki günde 4 milyon varil düzeyine tekrar yükseltmek isteyen Tahran bunun için 200 milyar dolar yabancı yatırım çekmek zorunda. Yabancı yatırımların ülkeye gelmesi için de İran Petrol Kontratı (IPC) olarak adlandırılan mukavele tipine nihai halinin verilmesi gerekiyor.

Pragmatist Cumhurbaşkanı Hasan Rouhani'nin katı muhafazakar rakipleri 20 yıldan daha fazla süredir yabancı firmaların İran şirketlerinde rezerv kiralama veya hisse sahibi olmasını yasaklayan geri alma sisteminin sonunu getirecek her türlü anlaşmaya karşı çıkıyorlar. Bu nedeniyle yeni kontratların kamuoyuyla ile paylaşılması birçok defa ertelendi.

SHANA ajansında yer alan habere göre Zanganeh, hükümetin nihai taslağı hem muhalefeti hem de yabancı şirketleri tatmin edecek bazı değişiklikleri yaptıktan sonra onaylayacağını söyledi.

Zanganeh, "Bazıları bizi ihanetle suçladı. Onlarla bir tartışmaya giremezdik. Diğer bir grup bu kontratların modeliyle ilgili bazı sorunlar çıkarmıştı ve biz onlarla toplantılar yaptık" dedi.

Zanganeh'in verdiği bilgiye göre mukaveleler doğalgaz ve petrol yataklarını ya mevcut geri satın alma sistemiyle ya da diğer yöntemlerle geliştirilmesine imkan verecek. Bakan başka ayrıntı vermedi.

Büyük petrol şirketleri yeni kontratın mevcut geri satın alma sistemine ciddi değişiklikler getirmesi halinde ülkeye yatırım yapabileceklerini belirtmişleri.

İran'da daha önce iş yapan Fransız Total ve İtalyan Eni gibi şirketlerin eski tip kontratın hiç para kazandırmadığı, hatta bazen zarara neden olduğunu belirtmişlerdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.