İran'a ne kadar para kaçırıldı

İran'a ne kadar para kaçırıldı

İran'a 1 milyar dolar kaçırıldığı iddiaları Meclis'te soru önergesi oldu

A+A-

Türkiye ve Dubai üzerinden uçuşlarla Mart 2014'ten beri İran'a 1 milyar dolar kaçırıldığı iddiası Meclis'te gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu konuyla ilgili olarak bir soru önergesi verdi.

Reuters haber ajansı dün, İranlı yetkililer ve batılı diplomatik kaynaklara dayandırarak verdiği haberde, Türkiye ve Dubai üzerinden ekonomik ambargoyu delmek için İran’a 2014 Mart’ından beri 1 milyar dolar kaçırıldığını belirtmişti.

Konu bugün Meclis gündemine geldi. Konuyla ilgili olarak CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bir soru önergesi verdi.

İşte Tanrıkulu’nun verdiği soru önergesi:
Basına yansıyan haberlere göre, İranlı yetkililerin ve batılı diplomatik kaynakların verdiği bilgilere göre, Türkiye ve Dubai üzerinden ekonomik ambargoyu delmek için İran’a 2014 Mart’ından beri 1 milyar Dolar kaçırıldığı iddia edilmektedir. İran’ın nükleer programına karşı uygulanan ambargo çerçevesinde İran uluslararası bankacılık sisteminden çıkarılmıştı ve yasal olmayan para transferinde İran merkez bankasının önemli bir rol oynadığı ifade edilmektedir. Para transferinin Dubai ve Türkiye’den İran'a yapılan uçuşları kullanan kuryeler aracılığıyla bavulla veya Irak-İran sınırından yapıldığı yine iddialar arasındadır.

Bu bağlamda;

»» Türkiye ve Dubai üzerinden ekonomik ambargoyu delmek için İran’a 2014 Mart’ından beri 1 milyar Dolar kaçırıldığı iddiası doğru mudur?

» Para transferinin Dubai ve Türkiye’den İran'a yapılan uçuşları kullanan kuryeler aracılığıyla bavulla veya Irak-İran sınırından yapıldığı iddiası doğru mudur?

»» İddialar doğru ise, konu ile ilgili sorumluluğu bulunanlar kim ya da kimlerdir? Sorumluluğu bulunan kişi ya da kişiler hakkında işlem yapılmış mıdır ya da yapılacak mıdır?

»» Konu ile ilgili olarak AKP Hükümeti kamuoyuna açıklama yapacak mıdır?

»» Türkiye üzerinden para transferinin karşılığında kullanılan paravan şirketler hangileridir? Bu paravan şirketlere para transferi karşılığında yapılan ödemeler toplamı ne kadardır?

Reuters'ın haberi

Reuters’ın dün yayınladığı haberde kaynaklar para transferinin Dubai ve Türkiye’den İran'a yapılan uçuşları kullanan kuryeler aracılığıyla bavulla veya Irak-İran sınırından yapıldığını ifade etmişti

Habere göre para İran’a sokulmadan önce Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak’taki aracılarda bekletiliyor.

Konuyla ilgili olarak Türk hükümetinden yetkililer bir açıklama yapmadı. İran Merkez Bankası ve Birleşik Arap Emirlikleri de para transferi hakkında konuşmadılar.

Uçakla İran'a kaçırılan paraları İran'a sokan kuryeler genellikle Business veya First Class uçuyorlar.

Para transferinin karşılığında kullanılan paravan firmalara ise transfer tamamlandıktan sonra pertol veya dihram ile ödeme yapılıyor.

Öte yandan Reuters'ın haberinin dün akşam saatlerinde servis edildiği dakikalarda İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif Irak'ta üst düzey hükümet yetkilileri ile bir görüşme yaptı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.