İranlı aktrisi yakan fotoğraflar

İranlı aktrisi yakan fotoğraflar

İranlı aktris Sedef Tahiryan’ın tesettürsüz paylaştığı fotoğraflar, İran’da yasaklanmasına sebep oldu.

A+A-

İranlı aktris Sedef Tahiryan’ın tesettürsüz paylaştığı fotoğraflar, İran’da yasaklanmasına sebep oldu.

O fotoğraflar, ünlü aktrisin ülkesinde çalışmasına engel olduğu gibi geçmişteki tüm çalışmaları da yasaklandı. Tahiryan bunun üzerine ülkesine dönmeme kararı aldı.

Güzel aktirs, İranlı dinci yetkililerin daha önce de kendisine farklı engeller çıkardığını söyledi.

Sedef Tahiryan, yaşadıklarını Rûdaw’a anlattı.

İran’da tesettürsüz fotoğraf paylaşılmanın yasak olduğunu bilmiyor muydunuz?

Siz de biliyorsunuz ki her insan davranışlarında özgürdür. Neden mollaların akılsız siyasetine göre tüm yaşamımı biçimlendireyim? İran’ı yönetenler istedikleri gibi yaşıyorlar, mutlular. Her birinin üç-dört karısı ve hareminde onlarca cariyesi var. Ama sırf tesettürsüz fotoğraflarımdan dolayı dizimi yasakladılar.

İran’a dönmeyecek misiniz?

Akılsızca bir siyasetin yürütüldüğü o ülkeye dönmeyeceğim. Şu an iktidarda olan adamlar iktidarda olduğu sürece dönmeyeceğim.

Dönerseniz ne olur?

Dönersem idam edilirim.

İranlı mollaların hareminde onlarca cariye olduğunu söylüyorsunuz. Bununla kastettiğiniz nedir?

Bütün dünya bu gerçeği biliyor. İran’ın dindar yöneticileri sadece görünürde dindar. Bu kişiler tarafından bana defalarca ahlaksız teklifte bulunuldu.

Fotoğraflar için pişman mısınız? Affedilirseniz, dönüp yasalara uyar mısınız?

Kesinlikle pişman değilim. Onlar da beni bağışlayacak kadar büyük değil. Zaten ben de böyle birşey istemiyorum, dönmeyeceğim. Yanlış birşey de yapmadım. Çıplak fotoğraf bile paylaşsam, benim bileceğim iş, bu benim özel yaşamım. Kimseye zararım olmadı. Bu parazitlerden tüm İran halkı bıkmış durumda.

Ama halktan da sosyal medya üzerinden tepki gösterenler oldu...

Bunlar iktidarın etkisi altında kalan azınlık bir grup. Düşünmeden konuşup yazıyorlar. Ben İran’ı ve İran halkını seviyorum. Nasıl bir eziyet çektiklerini biliyorum.

Yeni diziniz devletin resmi kanalında yayımlanıyordu ve geçen hafta durduruldu. Neler hissettiniz?

Aylarca emek verilmiş, uğruna uykusuz kalınmış bir işin cahil birileri tarafından boşa çıkarılmasının nasıl kötü olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Onlar çalışmamı durdurdu ama beni durduramayacaklar.

 

Niçin Dubai’ye gittiniz? Yani bu fotoğrafların paylaşılması bir plan dahilinde miydi?

İran yöneticilerinin dar kafalı olduğunu biliyordum ama Instagram’da paylaştığım bir fotoğrafın yasaklanmama sebep olacağını tahmin etmiyordum. Dubai’ye çok yakın arkadaşlarımı görmeye geldim. Planlı bir şey değildi yani. Planlı da olsa yanlış birşey yapmadım, ben de insanım ve özgürce yaşamaya, gezmeye hakkım var.

Size saldıranlara neler diyeceksiniz?

Onlara söyleyecek bir şeyim yok. Kalbim İran ve İranlılar için atıyor, her gece onlar için ağlıyorum.

PORTRE / Sedef Tahiryan

1988’de İran’da doğdu. 2010 yılında dizi ve film oyuncusu olarak tanındı. 4 sinema filminde önemli rollerde oynadı. En son filmi bu yıl izleyiciyle buluşan “Karlı Yıl” oldu. Daha önce de İran televizyonlarında yayınlanan üç dizide rol aldı. Paylaştığı fotoğraflarından sonra en son rol aldığı “Amin” adlı dizisi yasaklandı.((rudaw.net)

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.