İranlı kadınların bisiklet öfkesi büyüyor

İranlı kadınların bisiklet öfkesi büyüyor

İran dini lideri Hamaney'in halka açık yerlerde bisiklete binilmesini yasaklayan fetvaya yönelik ülkedeki kadınların sosyal medya üzerinden tepkisi büyüyor

A+A-

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in kadınların halka açık yerlerde bisiklete binmesini yasaklayan fetva yayınlamasının ardından İranlı kadınlar fetvaya tepki olarak sosyal medyada bisiklete binerken çektikleri fotoğrafları paylaşmaya başladı.

KADINLARA PROTESTO ÇAĞRISI

İranlı kadınlar Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden paylaştıkları fotoğraf ve görüntülerde Hamaney'in bisiklete binmenin kadınların iffetine tehdit oluşturduğuna yönelik fetvayı protesto ederken ülkedeki kadınları da protesto kampanyasına destek vermeye çağırıyor.

'KADINLARIN NAMAHREMİN GÖRECEĞİ YERLERDE BİSİKLETE BİNMESİ HARAMDIR' 

Dini liderin ofisine ait internet sitesinden (leader.ir) pazartesi günü yayınlanan fetvada, "Kadınların halka açık ve namahremin göreceği yerlerde bisiklete binmesi haramdır" ifadeleri kullanılmıştı. İran'ın en üst otoritesi kabul edilen dini liderin fetvaları fiili olarak kanun hükmünü taşıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.