# İş Yatırım, Yapı Kredi Bankası için tavsiyesini ve hedef fiyatını korudu

- Bağlantı: https://www.borsatek.com/is-yatirim-ykbnk-hedef-fiyatini-kordu/
- Yayımlanma: 2026-11-04T10:36:55+03:00
- Yazar: Haber Merkezi

Reklam

 [ ⌊Stablex Kare Banner⌉ ](https://track.adform.net/C/?bn=91045298;gdpr=${GDPR};gdpr_consent=${GDPR_CONSENT_50})

  |  🏦 |  Kurum |  İş Yatırım |  
 |  📈 |  Hisse |  Yapı Kredi Bankası **(YKBNK)** |  
 |  🎯 |  Hedef Fiyat |  **48.00 TL** |  
 |  💹 |  Getiri Potansiyeli |  %29.0 |  
 |  📋 |  Tavsiye |  AL |  
 |  📅 |  Rapor Tarihi |  2026-11-04 |

---

İş Yatırım Menkul Değerler, Yapı Kredi Bankası’nın (YKBNK) 2026 yılı üçüncü çeyrek
mali tablolarını 4 Kasım 2026 tarihli raporu ile analiz ederek hisse için AL tavsiyesini
ve 48,00 TL hedef fiyatını korudu. Söz konusu hedef fiyat, mevcut kapanış fiyatına
göre yaklaşık %29 yükselme potansiyeline işaret ediyor.

## 3Ç26 sonuçlarına genel bakış

Yapı Kredi, 2026 üçüncü çeyreğinde solo bazda 10,7 milyar TL net kâr açıkladı. Açıklanan
rakam, İş Yatırım’ın ve piyasanın 10,5 milyar TL seviyesindeki beklentisiyle örtüştü.
Net kâr çeyreklik bazda yatay kalırken yıllık bazda %29 geriledi. Çeyreklik yıllıklandırılmış
ortalama özkaynak kârlılığı ise önceki çeyrekteki %15,4 seviyesinden %14,6’ya indi.

Net faiz gelirleri ve komisyonlardaki artışa rağmen yükselen faaliyet giderleri 
ve kredi karşılıkları kârlılıktaki toparlanmayı sınırladı. Marjlarda ikinci çeyreğin
ardından sınırlı bir toparlanma gözlemlendi. Solo swap düzeltilmiş net faiz marjı
çeyreklik 3 baz puan artarak %2,73’e yükselirken, swap maliyetleri ve TÜFE’ye endeksli
menkul kıymet gelirleri hariç marj 39 baz puan genişleyerek %1,03 oldu. Kredi getirilerindeki
iyileşme temel faiz gelirlerini destekledi. Bununla birlikte artan swap giderleri
ve önceki çeyreğe göre gerileyen TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirleri raporlanan
marj genişlemesini sınırladı.

Net ücret ve komisyon gelirleri çeyreklik %6 yükselirken faaliyet giderleri %14 
arttı. Yönetim, kredi kartı şema değişikliğine ilişkin geçiş maliyetlerinin komisyon
performansını baskıladığını, geçiş sürecinin tamamlanmasının ardından daha güçlü
bir büyüme beklediğini belirtti. Aktif kalitesindeki normalleşme üçüncü çeyrekte
de sürdü; takipteki kredi oranı yükselirken net kredi risk maliyeti çeyreklik 12
baz puan artarak 262 baz puana ulaştı. Yönetim, teminatsız tüketici ve KOBİ kredilerindeki
baskının devam ettiğini belirterek yıl sonu kredi risk maliyetinin hedeflenen aralığın
üzerinde gerçekleşmesini beklediğini açıkladı.

Yönetim, son çeyreğe güçlü başlangıcın desteğiyle orta-yüksek %20’li özkaynak kârlılığı
hedefini koruyor; tek seferlik kazançlar hariç gerçekleşmenin hedef aralığının alt
bandında olması bekleniyor. Gerileyen fonlama maliyetlerinin marj toparlanmasını
hızlandırması öngörülürken kredi risk maliyeti ve komisyon büyümesi yıl sonu hedefleri
açısından temel risk alanları olmaya devam ediyor.

## Çeyreğin öne çıkan gelişmeleri

**Net faiz geliri ve marj görünümü:** Net faiz geliri çeyreklik %11 ve yıllık %50
artarak 60,1 milyar TL’ye ulaştı. TL kredi getirileri 33 baz puan artarken mevduat
maliyetlerinin 23 baz puan yükselmesiyle TL kredi-mevduat makası 10 baz puan genişleyerek%
3,34 oldu. YP kredi-mevduat makası ise 19 baz puan artarak %7,23’e yükseldi. Solo
swap giderleri yaklaşık %12 artarak 37,6 milyar TL’ye ulaşırken TÜFE’ye endeksli
menkul kıymet gelirleri %10 azalarak 14,0 milyar TL’ye geriledi. Yönetim, mevduat
maliyetlerinde Ağustos’tan itibaren başlayan iyileşmenin son çeyrekte daha belirgin
hâle gelmesini bekliyor. Dördüncü çeyrek başında marjın üçüncü çeyrek ortalamalarına
göre 50 baz puan daha yüksek olduğu gözlemlenirken yönetim 2026 çıkış marjının %
4,5 seviyesinde olmasını bekliyor.

**Komisyon gelirleri ve faaliyet giderleri:** Solo net ücret ve komisyon gelirleri
çeyreklik %6 ve yıllık %10 artarak 33,1 milyar TL’ye ulaştı. Faaliyet giderleri 
ise çeyreklik %14 ve yıllık %33 artışla 40,6 milyar TL oldu. Personel giderleri 
çeyreklik %15 yükselerek 14,1 milyar TL’ye ulaştı. Böylece komisyon gelirlerinin
faaliyet giderlerini karşılama oranı %88’den %81’e gerilerken gider/gelir oranı %
63’ten %66’ya yükseldi. Kredi kartı şema geçiş maliyetlerinin komisyon büyümesi 
üzerindeki etkisinin azalması önümüzdeki dönem gelir görünümünü destekleyebilir.

**Kredi ve mevduat büyümesi:** Solo krediler çeyreklik %6 artarak 2,16 trilyon TL’ye
ulaşırken mevduat %13 büyüyerek 2,24 trilyon TL oldu. Toplam aktifler çeyreklik %
11 artışla 3,98 trilyon TL’ye yükseldi. Yönetim, faiz indirim döngüsünde TL mevduatta
stratejik büyümeye odaklanırken seçici kredi büyümesi ve disiplinli fiyatlama yaklaşımını
sürdürüyor.

**Aktif kalitesi ve karşılık giderleri:** Takipteki kredi oranı çeyreklik 27 baz
puan artarak %4,59’a yükselirken takipteki kredi karşılık oranı 153 baz puan azalarak%
59,90’a geriledi. Yakın izlemedeki kredilerin oranı %4,98’den %5,35’e yükselirken
yeniden yapılandırılmış kredilerin oranı %7,10’dan %7,02’ye indi. Üçüncü aşama karşılık
giderleri çeyreklik %14 artarak 15,6 milyar TL’ye ulaşırken birinci ve ikinci aşama
karşılık giderleri %17 azalarak 2,7 milyar TL oldu. Toplam kredi karşılık giderleri%
8 artışla 18,3 milyar TL’ye yükseldi. Net kredi risk maliyeti 250 baz puandan 262
baz puana çıktı.

**Sermaye yeterliliği:** Solo ana sermaye oranı çeyreklik 42 baz puan azalarak %
13,06’ya, toplam sermaye yeterlilik oranı ise 45 baz puan düşerek %15,67’ye geriledi.
Yönetim, son çeyrekte içsel sermaye yaratımının yeniden güçlenmesini ve düşen faizlerin
menkul kıymet değerlemelerini desteklemesini bekliyor. Yapı Kredi Portföy satışının
sermaye oranlarına yaklaşık 50 baz puanlık potansiyel katkısı da bankanın sermaye
görünümünü destekleyen bir unsur olarak öne çıkıyor.

**Ticari zararların kârlılık üzerindeki etkisi:** Solo net faiz geliri çeyreklik%
11 artarak 60,1 milyar TL’ye ulaşırken ticari işlem zararları %10 artışla 31,4 milyar
TL’ye yükseldi. Diğer gelirler çeyreklik %8 gerileyerek 4,3 milyar TL olurken özkaynak
yöntemiyle değerlenen iştiraklerden elde edilen gelirler %6 artarak 5,6 milyar TL’ye
ulaştı. Vergi giderinin %17 azalarak 2,0 milyar TL’ye gerilemesi net kârı destekledi.

## Gelir tablosu özeti

  |  Kalem (TL mn) |  3Ç25 |  4Ç25 |  1Ç26 |  2Ç26 |  3Ç26 |  Çeyreklik |  Yıllık |  
   |  Net faiz geliri |  40,004 |  47,471 |  53,574 |  54,196 |  60,088 |  %11 |  %50 |  
 |  Net ücret ve komisyon gelirleri |  30,195 |  30,565 |  30,279 |  31,251 |  33,083 |  %6 |  %10 |  
 |  Trading gelirleri |  (18,499) |  (21,921) |  (19,738) |  (28,476) |  (31,388) |  %10 |  %70 |  
 |  – Menkul kıymet alım satımı |  1,498 |  800 |  3,133 |  666 |  453 |  %-32 |  %-70 |  
 |  – Swap ve türev işlemler |  (19,999) |  (22,723) |  (23,041) |  (29,143) |  (31,841) |  %9 |  %59 |  
 |  Diğer gelirler |  4,564 |  3,335 |  12,871 |  4,648 |  4,296 |  %-8 |  %-6 |  
 |  Faaliyet giderleri |  (30,582) |  (35,664) |  (33,817) |  (35,654) |  (40,608) |  %14 |  %33 |  
 |  – Personel giderleri |  (10,566) |  (11,466) |  (12,342) |  (12,258) |  (14,111) |  %15 |  %34 |  
 |  Karşılık öncesi faaliyet karı |  15,114 |  12,318 |  30,657 |  13,706 |  11,360 |  %-17 |  %-25 |  
 |  Karşılık giderleri |  (11,996) |  (11,209) |  (21,468) |  (16,985) |  (18,348) |  %8 |  %53 |  
 |  – Grup III |  (8,160) |  (11,339) |  (13,404) |  (13,721) |  (15,635) |  %14 |  %92 |  
 |  – Grup I ve II |  (3,836) |  129 |  (8,064) |  (3,264) |  (2,713) |  %-17 |  %-29 |  
 |  Özkaynak yöntemiyle değerlenen iştiraklerden gelir |  4,020 |  4,225 |  4,460 |  5,291 |  5,626 |  %6 |  %40 |  
 |  Vergi öncesi kar |  17,688 |  16,761 |  26,057 |  13,153 |  12,693 |  %-3 |  %-28 |  
 |  Vergi |  2,626 |  7,481 |  5,762 |  2,438 |  2,028 |  %-17 |  %-23 |  
 |  **Net kâr** |  **15,062** |  **9,280** |  **20,295** |  **10,715** |  **10,665** |  **%0** |  **%-29** |

## Bilanço özeti

  |  Kalem (TL mn) |  3Ç25 |  4Ç25 |  1Ç26 |  2Ç26 |  3Ç26 |  Çeyreklik |  Yıllık |  
   |  Krediler |  1,646,124 |  1,784,099 |  1,897,377 |  2,038,378 |  2,162,792 |  %6 |  %31 |  
 |  Takipteki alacaklar |  56,745 |  68,029 |  76,988 |  88,131 |  99,323 |  %13 |  %75 |  
 |  Menkul kıymetler |  568,278 |  585,976 |  603,163 |  601,577 |  630,534 |  %5 |  %11 |  
 |  Toplam varlıklar |  3,040,767 |  3,171,616 |  3,402,259 |  3,572,390 |  3,978,560 |  %11 |  %31 |  
 |  Mevduat |  1,630,675 |  1,783,460 |  1,839,732 |  1,985,905 |  2,241,482 |  %13 |  %37 |  
 |  İhraç edilen menkul kıymetler |  196,788 |  221,837 |  247,278 |  250,608 |  280,254 |  %12 |  %42 |  
 |  Özkaynaklar |  241,283 |  255,606 |  271,123 |  286,488 |  296,201 |  %3 |  %23 |

## Temel rasyo analizi

  |  Rasyo |  3Ç25 |  4Ç25 |  1Ç26 |  2Ç26 |  3Ç26 |  
   |  Net faiz marjı (çeyreklik) |  %6,23 |  %6,96 |  %7,45 |  %7,14 |  %7,28 |  
 |  Swap düzeltilmiş net faiz marjı |  %2,30 |  %2,81 |  %3,21 |  %2,69 |  %2,73 |  
 |  Swap ve TÜFE düzeltilmiş net faiz marjı |  %0,07 |  %0,77 |  %1,47 |  %0,64 |  %1,03 |  
 |  TL kredi-mevduat faiz makası |  %3,14 |  %3,41 |  %3,63 |  %3,24 |  %3,34 |  
 |  YP kredi-mevduat faiz makası |  %7,32 |  %7,14 |  %6,88 |  %7,04 |  %7,23 |  
 |  Takipteki krediler oranı |  %3,45 |  %3,81 |  %4,06 |  %4,32 |  %4,59 |  
 |  Takipteki kredi karşılık oranı |  %58,68 |  %60,26 |  %61,77 |  %61,43 |  %59,90 |  
 |  Net kredi risk maliyeti (bps) |  176 |  176 |  193 |  250 |  262 |  
 |  Yakın izleme altındaki krediler |  %4,55 |  %4,46 |  %4,67 |  %4,98 |  %5,35 |  
 |  Gider-gelir oranı |  %59 |  %64 |  %53 |  %63 |  %66 |  
 |  Ortalama özkaynak getirisi |  %26,0 |  %14,9 |  %30,8 |  %15,4 |  %14,6 |  
 |  Ana sermaye yeterlilik oranı |  %14,40 |  %14,54 |  %12,89 |  %13,48 |  %13,06 |  
 |  Toplam sermaye yeterlilik oranı |  %16,89 |  %18,09 |  %15,60 |  %16,12 |  %15,67 |

## Değerleme görünümü ve tavsiye

İş Yatırım, söz konusu sonuçları hisse performansı açısından genel olarak nötr değerlendiriyor.
Net kârın beklentilere paralel gerçekleşmesi, temel marjlardaki iyileşme ve son 
çeyreğe ilişkin olumlu fonlama görünümü destekleyici bulunuyor. Bununla birlikte
yükselen giderler, devam eden aktif kalitesi baskısı ve yüksek kredi risk maliyetinin
gelirlerdeki toparlanmanın net kâra yansımasını sınırladığı belirtiliyor.

Son çeyrekte mevduatın yeniden fiyatlanması ve kredi getirilerindeki direnç sayesinde
marj toparlanmasının hızlanması bekleniyor. Kârlılıktaki iyileşmenin gücünün ise
söz konusu toparlanmanın gider artışını ve ilave karşılık yükünü ne ölçüde karşılayacağına
bağlı olacağı vurgulanıyor. Orta vadeli marj toparlanması potansiyeli dikkate alınarak
YKBNK için AL tavsiyesi ve 48,00 TL hedef fiyat korunuyor.

Hisse için mevcut çarpan tahminleri şu şekilde: F/K 2026 için 4,5x, 2027 için 3,3x,
2028 için 2,7x; PD/DD ise 2026 için 0,9x, 2027 için 0,7x, 2028 için 0,6x olarak 
hesaplanıyor.

_Raporda yer alan yorum ve tavsiyeler kişisel görüşlere dayanmakta olup herhangi
bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanamaz; 
içerik haber verilmeksizin değiştirilebilir._

_***Bu içerik yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yatırım kararlarınızı almadan 
önce yetkili finansal danışmanlarınıza başvurunuz._

![Rapor Sayfası 1](https://i2.wp.com/www.borsatek.com/app/uploads/2026/11/ykbnk-
sayfa-1-1.webp)

 
 ⌊Rapor Sayfası 2⌉ ⌊Rapor Sayfası 3⌉ ⌊Rapor Sayfası 4⌉ ⌊Rapor Sayfası 5⌉

 [📎 Orijinal raporu indir (PDF)](https://www.borsatek.com/app/uploads/2026/11/YKBNK-rapor-2026-11-04-1.pdf)
