IŞİD, Türkiye'ye veba virüsüyle saldıracak

IŞİD, Türkiye'ye veba virüsüyle saldıracak

IŞİD'in veba hastalığını silah olarak kullanmak için içme suları, baraj ve kaynakları hedef alacağı ileri sürüldü.

A+A-

IŞİD'in veba hastalığını silah olarak kullanmak için içme suları, baraj ve kaynakları hedef alacağı ileri sürüldü.

İstihbarat birimlerinin hazırladığı ve Emniyet'in kurumlara gönderdiği uyarı yazısında, IŞİD’in veba hastalığını yaymak için ele geçirdiği hardal gazı, şarbon ve kloru kullanacağı ifade edildi.
Rudaw internet sitesinde yer alan habere göre örgütün özellikle Türkiye'de çok bilinmeyen ve hayvanlardan bulaşan veba benzeri “tularemi” hastalığının mikrobuyla saldıracağı kaydedildi.

Yazıda, “tularemi”nin Türk tıp dünyası tarafından çok yakından tanınan vakalar olmadığı, Türkiye'nin böyle bir saldırı altında kalması halinde çok geç farkedilebileceği ve büyük kayıplar verilebileceği uyarısı yapıldı.
Emniyet tarafından gönderilen yazıda, Türkiye için en önemli biyolojik saldırı tehditlerinden birisinin “tularemi” olduğu vurgulandı. Kemirici hayvanlardan insanlara bulaşan bakterinin yol açtığı bu hastalığın en önemli özelliği, belirtilerinin birçok hastalıkla aynı olması. Bu yüzden salgının tespit edilmesinin güç olduğu belirtildi.
Avrupa ülkelerinin aksine Türkiye'de “tularemi”nin yayılma çevresi ve bulaştıran canlılara ilişkin bilginin zayıf olduğuna dikkat çekildi. Konuyla ilgili istihbarat birimlerinin çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.Kamu kurumlarından tedbirler almaları ve herhangi bir vaka gelmesi halinde acilen bildirilmeleri istendi.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.