IŞİD'e karşı kara operasyonu başlıyor

IŞİD'e karşı kara operasyonu başlıyor

Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli general John Allen, Irak güçlerinin IŞİD’e karşı kara harekatı başlatacağını söyledi

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le Küresel Mücadele Özel Temsilcisi emekli general John Allen, Irak güçlerinin önümüzdeki haftalarda IŞİD’e karşı kara harekatı başlatacağını söyledi.

Ürdün resmi haber ajansı Petra’ya konuşan Allen, ABD’nin öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin de Irak kuvvetlerine havadan destek vereceğini belirtti.

IŞİD’i çökertmeye yönelik bir strateji izlediklerini ifade eden Allen, Irak’ta IŞİD’e yönelik kara operasyonunda ortaklarının olduğunu, ancak Suriye’de böyle bir imkanın bulunmadığını söyledi.

AIlen, IŞİD'e karşı karadan yürütülecek operasyonda 12 Irak tugayının eğitiminin ve silahlandırılmasının tamamlandığını belirterek, hali hazırda 62 ülkenin bulunduğu koalisyonun genişletilmesi için doğu Asya ülkelerine teklif götürüleceğini aktardı.

Allen, ayrıca koalisyon güçlerinin hava operasyonları sonrasında 7 bin IŞİD üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

SURİYE: İZİN VERMEYİZ

Nitekim Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim ülkesinde IŞİD’e yönelik kara harekatına müsaade etmeyeceklerini ifade etti. Muallim, ”IŞİD ile savaşacak kara birliklerine ihtiyacımız yok. Suriye ordusu bu görevi en iyi şekilde yapıyor. Hiç kimsenin egemenliğimizi çiğnemesine izin vermeyiz” dedi.

Muallim, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile Şam’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. IŞİD tarafından yakılarak öldürülen Ürdünlü pilotla ilgili, ”Suriye bu cinayeti kınadı” diyen Muallim, Ürdün’ü terörle mücadelede koordinasyon için davet ettiklerini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı, "Ürdün'e terörle mücadele koordinasyonunun kurulması amacıyla davet gönderdik” dedi. Ürdün’ü terör gruplarını desteklemekle suçlayan Muallim, ”Ürdün, kendi topraklarında eğitim almalarının ardından teröristleri Suriye’ye giriş sağlanmasının bir parçası. Bunu da ABD’nin gözetiminde yapıyor. Onlar kendilerince IŞİD ile savaşıyorlar ancak, kendi sınırlarındaki Nusra Cephesi ile savaşmıyorlar” ifadesini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.