İsmailağa Cemaati AKP gerginliği büyüyor

İsmailağa Cemaati AKP gerginliği büyüyor

İsmailağa'dan AKP'ye "28 Şubat zihniyetinden ne farkınız kaldı?"

A+A-

İsmailağa cemaati ile hükümet arasında yaşanan 'külliye' gerginliği devam ediyor. Son olarak cemaate Mahmud Efendi Külliyesi'nin kira sözleşmesinin feshedildiği tebligatla bildirildi.

Beykoz Çavuşbaşı’nda 2 senedir yapımı devam eden Mahmud Efendi Külliyesi ile ilgili alınan yıkım kararından sonra İsmailağa Cemaati eylem yapmıştı. Cemaate bu kez kira sözleşmesinin feshedildiği tabliğ edildi. "Kira Sözleşmesi fesih" kararının ardından cemaatin derneği Marifet Derneği'nden de bir açıklama yapıldı.

"28 Şubat Zihniyetinden ne farkınız kaldı" başlığıyla yayınlanan açıklamada, Kira Sözleşmesinin feshine ilişkin hukuki şartlarının oluşmadığı ve fesih bildiriminin kabul edilmediği belirtildi.
Sözleşmenin fesih tebligatı Facebook, Marifet Derneği sayfasından kamuoyuna duyuruldu.

İşte o tebligat:

"MAHMUD EFENDİ KÜLLİYESİNİN KİRA SÖZLEŞMESİNİN FESHEDİLDİĞİ TARAFIMIZA TEBLİĞ EDİLMİŞTİR

Beykoz Çavuşbaşı’nda 2 senedir yapımı devam eden Mahmud Efendi Külliyesi ile ilgili revize edilmiş vaziyet planının Onaylanmasını beklediğimiz bir süreçte Kanlıca Oman Müdürlüğü tarafından Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş ve Savcılığın daveti üzerine ifade verilmiştir.

Ayrıca Kanlıca Oman Müdürlüğü tarafından Şirketimize Muhatap Beykoz 2. Noterliği kanalı ile gönderilen 28.01.2016 tarih ve 04910 Yevmiye nolu ihtarname Sözleşmenin fesİh edildiği ve 10 gün içinde boşaltılması bildirilmiştir.

Bu ihtarnameye verdiğimiz cevabımızda Kira Sözleşmesinin feshine ilişkin hukuki şartlarının oluşmadığının ve fesİh bildirimini kabul etmediğimizi, Savcılık soruşturması sonucu yada Sözleşmenin feshi ile ilgili kesinleşmiş Mahkeme kararı olmadan mesire alanını tahliye etmeyeceğimizi, kesinleşmiş mahkeme kararı olmadan Devlet imkanlarının usulsüz kullanılarak idari yollar ile zorla tahliye işlemlerine kalkışılması halinde Ülkemizin Hukuk Devleti olduğunu ve İdarenizin de Hukuka uygun davranış içinde bulunması gerektiğini hatırlatır bu olumsuz durumun oluşması halinde konunun öncelikle üst makamlara ve Yargıya intikal ettirileceğini, hukuka uygun davranış içinde bulunmayanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına Suç duyurusunda bulunulacağını, Mesire alanında yapılan yatırımlara bağlı olarak Maddi ve Manevi tazminat davaları dahil tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı ihtarnameye cevaben bildirilmiştir.

Kanlıca Oman Müdürlüğünün talebi doğrultusunda revize edilmiş vaziyet planı göz önüne alınarak imalata başlanılan tesislerin onaylı vaziyet planında belirtilen ölçülere uygun hale getirilmesi için yıkılması ve yeniden yapılması gerektiğinden bu durumda çok büyük zaman ve kaynak israfının oluşacağını (Kalkınmakta olan Ülkemizin Kaynak İsrafına Tahammülünün bulunmadığını belirtiriz) kaynak bulunsa bile Zaman’ın sosyal ve tabiî hayat üzerinde büyük etkisi olduğu gibi, hakların kazanılmasında ve kaybedilmesinde de önemli rolü bulunduğunu bu nedenle zamanın geri gelemeyeceğini ve amaçlanan hizmetlerin bir an önce sağlanmasının engelleneceğini, bu tesislerin bir an önce tamamlanmasını bekleyen insanların mevcut mağduriyetlerinin artacağını, amaçlanan Kamu Hizmetinin yerine getirilemeyeceğini önemle belirtiriz.

Bu nedenle Mahmut Efendi hazretlerine gelen genç, yaşlı ve çocuk (Erkek ve Bayan) ziyaretçi sayısının her gün artması ve ziyaretçilerin ibadet, abdest alma ve kısa süreli barınma (Kışın soğuktan yazın sıcaktan) yeme içme gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yapılan ve Ticari Hiçbir amaç gözetilmeyen tamamen Kamu Hizmetine yönelik revize edilmiş vaziyet planının Kanlıca Oman Müdürlüğü tarafından onaylanması halinde imalata başlanılan tesislerin vaziyet planındaki ölçülere uygun hale geleceğini kaynak ve zaman kaybına neden olacak yıkım ve yeniden yapıma ihtiyaç duyulmayacağını önemle belirtiriz.

Gelinen bu aşmada ve bundan sonraki aşamalarında amaçlanan Kamu Hizmetlerinin bir an önce yerine getirilmesine yönelik olarak konunun sulh yoluyla çözüme kavuşturulmasından yana olduğumuzu ve bu konu ile ilgili yetkililer ile görüşmeye hazır olduğumuzu bildiririz.

Çıktığımız hizmet yolunda yürümeye devam edeceğimizi ihvan ve muhibbana saygıyla duyuruyor,Mahmud Efendi Hazretlerimizin tüm sevenlerinden dua ve desteklerini bekliyoruz." 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.