İstanbul eski valisine paralel soruşturması

İstanbul eski valisine paralel soruşturması

Sabah gazetesi, Hüseyin Avni Mutlu’nun Diyarbakır Valiliği döneminde Gülen Cemaatini kollayıp koruduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını yazdı

A+A-

Sabah gazetesi, Hüseyin Avni Mutlu’nun İstanbul’dan önce görev yaptığı Diyarbakır Valiliği döneminde Gülen Cemaatini kollayıp koruduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını yazdı.

Sabah gazetesinin iddiasına göre Eski İstanbul ve Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve ekibi hakkında "paralel yapı" soruşturması başlatıldı. Yandaş gazetenin haberine göre, Vali Mutlu'nun Diyarbakır'da görev yaptığı dönemde çocukların eğitim masraflarının karşılandığı SODES projesi kapsamındaki dershane ihalelerine fesat karıştırılmasına göz yumdu.

Habere göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Vali Mutlu hakkında "denetim görevini ihmal etmek" suçundan fezleke hazırlayıp dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi. Mutlu ve ekibinden eski vali yardımcısı Mehmet Yeşilbaş ile eski İl emniyet Müdürü Mustafa Sağlam'a ait dosyalar ana davadan ayrı görülecek.

Soruşturmanın içeriği

Diyarbakır'da valilik bünyesindeki SODES projesi kapsamında, "Bir çocuk okut, bir aile kurtar" sloganıyla 500 çocuğun eğitim masraflarını karşılamak için düzenlenen dershane ihalelerine fesat karıştırdıkları gerekçesiyle aralarında emniyet müdürü, polisler ve dershane görevlilerinin de bulunduğu 12 kişi hakkında dava açıldı.

İddianameye göre, proje, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı'nca 500 öğrenci için 500 bin lira olarak onaylandı. Polisler, yaklaşık maliyet çıkarmayıp, idari ve teknik şartname hazırlamadan daha uygun teklif veren dershaneler olmasına rağmen, ihaleyi rayiç bedelin üzerinde, 425 bin lira bedelle ruhsatsız ve teknik şartnameye uymayan Paralel Yapı'ya ait dershaneye verdi.

Bu para, ihale dokümanı hazırlanmadan, maliyet çıkarılmadan, ilan işlemleri yapılmadan ve açık ihaleye çıkılmadan mevzuata aykırı biçimde dershane hesabına aktarıldı. Kaydı yapılan öğrencilerin bir kısmı eğitimi yetersiz bulup dershaneye gitmedikleri halde dershane yönetimi, kayıtları silmeyip fazladan haksız kazanç sağladı. Ayrıca dershanedeki öğretmenlerin Milli Eğitim Müdürlüğü'nden çalışma izinlerinin olmadığı tespit edildi.

Dershanenin kullanıldığı binanın ruhsatsız olup, teçhizat ve kadro durumunun da eğitime yeterli olmadığı belirlendi. 12 sanığın ihaleye fesat karıştırmak, resmi belgede sahtecilik suçlarından 15 yıla kadar hapsi istendi. Ayrıca davada adı geçen 12 sanık hakkında, "Fetullahçı terör örgütüne üye olmak" suçundan da soruşturma başlatıldı.

Hüseyin Avni Mutlu, 2010-2014 arasında İstanbul’da görev yapmadan önce, 2007-2010 arası Diyarbakır'da vali olarak hizmet vermişti. Mutlu, 15 Eylül 2014'ten beri merkez valisi olarak görev yapıyor.

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.