İstanbul'da kar 20 santime ulaşacak

İstanbul'da kar 20 santime ulaşacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre İstanbul'da kar kalınlığı 20 santimetreye ulaşacak.

A+A-

Karlı hava dalgası yurda giriş yaptı ve hava sıcaklıkları düşüşe geçti. Sibirya’dan giriş yapan soğuk hava dalgasıyla birlikte yurdun iç ve yüksek kesimlerinde kar yağışı başladı.

İstanbul’u da etkilemesi beklenen kar yağışı için AKOM, Valilik ve İBB kurmayları hazırlık toplantısı yaptı.

Kar yağışının Anadolu’da bugün etkili olmaya başlaması beklenirken, İstanbul’da önce karla karışık yağmur yarın ise kar yağışı olarak görülmesi bekleniyor. Soğuk hava dalgası gelecek haftanın ilk günlerine kadar sürecek.

İSTANBUL İÇİN ÖZEL UYARI

İstanbul il genelinde 10 Mart 2022 Perşembe gününden itibaren kuvvetli, yoğun kar yağışlarının, poyraz fırtınasının ve kuvvetli soğuk havanın (mevsim normallerinin 6 ila 10 derece altında) etkili olacağı tahmin ediliyor. Kar yağışlarının il genelinde aralıklarla kuvvetli (10-20 cm kar örtüsü), kentin kuzeyinde ve boğaz kesiminde kuzeydoğu yönlerden esecek kuvvetli rüzgâr ve fırtına ile birlikte deniz etkili yoğun kar sağanakları (20 cm üzeri kar örtüsü) şeklinde olması bekleniyor.

Ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi, yağış anında görüş mesafesinde azalma, ağaç, direk devrilmesi ile çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Uyarıları süren kar yağışı İstanbul’un bazı ilçelerinde kendini göstermeye başladı. Arnavutköy ve Silivri’de başlayan hafif kar yağışının saatler ilerledikçe kuvvetini artırması bekleniyor.

ÇIĞ, DON VE BUZLANMA BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülke genelinin çok bulutlu, Çanakkale, İzmir ile Aydın’ın kıyı kesimleri dışında kalan tüm bölgelerimizin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile yarın zamanla İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların Doğu Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Antalya'nın doğusu ve Konya çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunuyor. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İlgili Haberler