İşverenlerin ikinci çeyrek istihdam beklentileri olumlu

İşverenlerin ikinci çeyrek istihdam beklentileri olumlu

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırmasına göre iş arayan adaylar önümüzdeki çeyrekte güçlü bir istihdam ortamı bekleyebilir.

A+A-

ManpowerGroup, 2022'nin ikinci çeyreği için işverenlerin işe alım niyetlerini ölçmek için 40 ülke ve bölgede toplam 41.379 işverenle anket yaptı. Covid-19 pandemisinin devam ettiği ortamda yapılan, Nisan - Haziran 2022 dönemine ilişkin anketin bulguları bazı ülkelerde devam eden ekonomik dalgalanmaların etkisini yansıtmakla birlikte dünyanın dört bir yanındaki işverenlerin istihdam beklentisi geçen çeyreğe göre azalsa da hala olumlu yönde.

1.030 Türk işverenin de katıldığı araştırmada katılımcıların %43'ü işe alım beklentilerinin arttığını, %32'si değişiklik olmadığını, %24'ü ise düşüş olduğunu belirtti. 2022'nin ikinci çeyreği için Türkiye'de Net İstihdam Görünümü'nün (NEO) 19 yüzde puan olması iş arayanlar önümüzdeki çeyrekte güçlü bir istihdam ortamı bekleyebileceği anlamına da geliyor. Son çeyreğe kıyasla, Türkiye'de NEO puanı -11 yüzde puan düşmüş olsa da 2021'in ikinci çeyreğine kıyasla 3 yüzde puan arttı.

En güçlü ve en zayıf sektörler

Toptan ve perakende ticaret sektöründeki işverenler, 26 NEO puanı ile en iyi istihdam performansı bekleyen işverenler oldu. Bu sektörde işe alım yapanlar, işe alım planlarının bir önceki çeyreğe göre 7 puan, 2021'in ikinci çeyreğine kıyasla da 14 puan iyileşmesini bekliyor. Restoran ve otel sektöründeki şirketler ise 6 NEO puanı ile 2022'nin ikinci çeyreğinde en düşük istihdam performansı bekleyen işverenler oldu. İşverenlerimiz arasında yapılan araştırmada bu sektörde istihdamın 2022 yılının ilk çeyreğinden bu yana -12 puan azalması bekleniyor.