İtalya'da sağ hükümetten şaşırtan Türkiye raporu

İtalya'da sağ hükümetten şaşırtan Türkiye raporu

İtalya Hükümeti raporunda, AB'nin genişlemesinin Türkiye'yi de kapsaması gerektiği savunuluyor

A+A-

Bugüne kadar Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkışıyla bilinen İtalya'nın sağ-popülist hükümeti tarafından parlamentoya sunulan bir raporda, AB'nin genişlemesinin Türkiye'yi de kapsaması gerektiği savunuluyor.

BBC'nin haberine göre, İtalyan La Stampa gazetesinin bugün baş sayfadan verdiği habere göre koalisyon hükümetinin Avrupa ile İlişkiler Bakanı Paolo Savona parlamentoya sunduğu 2019 program raporunda, bu yıl için AB ile ilişkiler açısından hükümetin "yönelim ve önceliklerini" sıraladı. Raporda "Birliğin genişlemesi" başlığı altında şu ifadeler yer aldı:

"Hükümete göre, Batı Balkanlar ve Türkiye'yi kapsayan genişleme stratejisi, Avrupa sınırlarında demokrasi, güvenlik ve siyasi-ekonomik istikrarı pekiştirmek için ve AB'yi hem içeride hem de uluslararası planda güçlendirmek için önemli bir siyasi araç teşkil etmektedir. Bu hedef, göç krizi ve süregelen istikrarsızlıkların karakterize ettiği mevcut tarihi bağlam göz önüne alındığında daha da önem kazanmaktadır."  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.