Japonya'da büyüme beklentilerin altında

Japonya'da büyüme beklentilerin altında

Japon ekonomisinde büyüme 2. çeyrekte beklenmedik derecede zayıf bir seviyede gerçekleşti.

A+A-

Japon hükümetinin uygulamaya koyduğu teşvik paketlerine ve BOJ'un gevşeme adımlarına karşın, şirketlerin sermaye harcamalarını azaltmaları ve ihracatta yaşanan düşüş büyümenin zayıflamasında etkili oldu.

Japon ekonomisi 2. çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 0,2 büyüdü. Ekonomistler ise yüzde 0,7 büyüme bekliyorlardı. Yılın ilk çeyreğinde ise büyüme yüzde 2,0 olmuştu. İkinci çeyrekte şirketlerin sermaye harcamaları yüzde 0,4 gelirlerken, hanehalkı harcamalarında büyüme yüzde 0,1 seviyesinde kaldı. Kamu yatırımları ise bu dönemde yüzde 2,3 büyüdü.

Ekonomistler, Japon ekonomisinin düşük potansiyel büyüme oranı dikkate alındığında, ikinci çeyrekte büyümenin neredeyse durma noktasına gelmesinin şaşartıcı olmadığını da ifade ettiler. BOJ'un Japonya için potansiyel büyüme oranı yüzde 0,2 ve Kabine Ofisi'nin yüzde 0,3 seviyesinde bulunuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.