Japonya'da büyüme beklentilerin üzerinde

Japonya'da büyüme beklentilerin üzerinde

Japon ekonomisi 2016 yılının ilk çeyreğinde keskin bir toparlanma gösterdi.

A+A-

Japon ekonomisi 2016 yılının ilk çeyreğinde keskin bir toparlanma gösterdi. Tahminlerden daha güçlü gelen tüketici ve kamu harcamalarının yanı sıra Japon mallarına deniz aşırı talebin toparlanmasının etkisiyle ilk çeyrekte GSYH beklentilerin üzerinde büyüdü. 

Ocak-Mart döneminde GSYH yıllık bazda yüzde 1,7 büyüdü. Ekonomistler ise sadece yüzde 0,3 büyüke bekliyorlardı. 2015'in son çeyreğinde ise GSYH yüzde 1,7 azalmıştı.

Açıklanan GSYH büyüme verisi sonrasında Başbakan Shinzo Abe'nin ekonominin ne kadar mali teşviğe ihtiyacı olduğu ve satış vergisini artırım planını 2017 Nisan ayında yürürlüğe koyup koymayacağı konusunda karar verme sürecinin zorlaştığı değerlendirmeleri yapılıyor.

İlk çeyrekte Japonya'da hanehalkı harcamaları yüzde 0,3 olan beklentilerin üzerinde yüzde 0,5 büyüdü. Kamu harcamaları yüzde 0,7 büyürken, kamunun sabit varlık yatırımları yüzde 0,3 artış gösterdi.

2015'in son çeyreğinde yüzde 0,8 azalan ihracat ise 2016 ilk çeyrekte yüzde 0,6 arttı. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.