JCR: Faiz indirimi bozucu etki yapar

JCR: Faiz indirimi bozucu etki yapar

JCR'in Başkanı Ökmen, uygun küresel koşullarla yapılan faiz indirimi sonrasında para politikasında aşağı yönlü ilave manevra alanının kalmadığını söyledi.

A+A-

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating'in Başkanı Orhan Ökmen, uygun küresel koşulların yarattığı fırsata dayalı faiz indirimi sonrasında para politikasının artık aşağı yönlü ilave manevra alanı kalmadığını söyledi.

Ökmen, yaptığı yazılı açıklamada, "İçeride enflasyon gelişmeleri kalıcı belirtiler vermeden, salt FED'in faiz artırımlarını bekletme kararlarına güvenilerek faiz seviyelerinde bu aşamadan itibaren yapılacak indirimlerin genel ekonomiyi bozucu etkileri oldukça fazla olacaktır" dedi ve şöyle devam etti:

"Tasarruf açığı devam eden Türkiye ekonomisi açısından negatif ya da düşük faiz uygulamalarına eşlik edilmesi, kredi büyümesini, fiyat balonlarını ve ilk aşamada cari açığı fonlama riskini, devamında ise bizzat cari açığın kendisini artıracaktır."

Merkez Bankası, yeni başkan Murat Çetinkaya yönetimindeki ilk Para Politikası Kurulu toplantısında faiz koridorunun üst bandını beklentilere paralel 50 baz puan indirdi.

Yapılan indirim sonrasında ortaya çıkan faiz seviyesinin TL'nin direncini zayıflatacak seviyeye oldukça yakınsadığına dikkat çeken Ökmen, "Bu aşamadan sonra faizlerin daha da aşağılara çekilmesi ani kur riskinin sebebi olacaktır" dedi.

TCMB'nin faiz oranlarını aşağıya çekmesinin, piyasalara güven verilmesinin ve piyasaları rahatlatmasının mekanizması olmadığını söyleyen Ökmen, "Zira faiz indirimi sonrasında TL'de meydana gelen değerlenme, faiz kararlarıyla değil küresel koşullar ve sermaye hareketleriyle ilişkilidir" dedi.

Ökmen, likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacak olmasının TCMB'nin kredibilitesi açısından olumlu olduğunu belirtti.

Faiz indirimleriyle Türkiye'deki durgunluk riskinin mevcut konjonktürde telafi edileceğini beklemenin rasyonel bir temeli olmadığını belirten Ökmen, Türk ekonomisindeki düşük büyümenin sebebinin iç talep yetersizliği veya üretim pahalılığı olmadığından faiz indiriminin ilave büyüme olanaklarını artıramayacağını, dolayısıyla faiz indirimleriyle Türkiye'deki durgunluk riskinin telafi edileceğini beklemenin rasyonel bir temeli olmadığını söyledi.

JCR Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para ve yerel para notlarını "BBB-", not görünümlerini de "durağan" olarak derecelendiriyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.