JP Morgan: Cari işlemler açığı düşmeye devam edecek

JP Morgan: Cari işlemler açığı düşmeye devam edecek

JP Morgan, "Cari işlemler açığında daralma devam edecek"

A+A-

TCMB'nin bugün açıkladığı Temmuz ayın cari işlemler dengesi verisini değerlendiren JP Morgan, 12 aylık cari işlemler açığının Temmuz'da Haziran'daki 57,6 milyar dolardan 54,5 milyar dolara indiğine dikkat çekti. JP Morgan, bunun cari işlemler açığında son 4 yılda görülen en büyük aylık iyileşme olduğunu vurguladı. 

JP Morgan, mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle 3 aylık ortalama cari işlemler açığı/GSYH oranının sadece 2 ayda yüzde 6,4'ten 4,5'e indiğine de dikkat çekti. 

Cari işlemler açığının 2019 sonuna kadar 21 milyar dolara inmesini bekledikilerini ifade eden JP Morgan, daha küçük açık görme riski olduğunu da belirtti.

JP Morgan, cari işlemler açığında daralmanın tam hız devam etmesini beklemekle birlikte, piyasanın gerçek odak noktasının bankalar ve şirketlerin dış borç yükümlülüklerini ne ölçüde çevirebilecekleri olacağını da vurguladı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.