JP Morgan'dan bütçe performansı açıklaması

JP Morgan'dan bütçe performansı açıklaması

JP Morgan, Türkiye'de ağustos ayındaki güçlü bütçe performansının rahatlattığını açıkladı

A+A-

JP Morgan, Türkiye'de Temmuz ve Ağustos ayı için açıklanan merkezi hükümet bütçe verilerinin, Haziran ayında açıklanan teşvik ve yatırım projelerinin mali disiplin konusunda yarattığı endişelerde bir rahatlama yaşanmasını sağladığınıaçıkladı. 
   
Zayıf ekonomik aktivite ve yüksek kamu harcamaları nedeniyle yılın tamamında bütçe açığının GSYH'ya oranının yüzde 1,6 olacağını tahmin etmeye devam ettiklerini ifade eden JP Morgan, ancak Ağustos performansının hükümetin yüzde 1,3 olan bütçe açığı hedefinin hala yakalanabilir olduğunu gösterdiğini de vurguladı. 

   
Türkiye'nin dolaylı vergilere aşığı bağımlılık ve harcamalarda esneksizlik gibi mali problemleri bulunmaya devam ettiğini belirtenJP Morgan, bununla birlikte Türkiye'nin Avrupa-Ortadoğu-Afrika bölgesinde en düşük bütçe açığına sahip ülkelerden biri olduğuna dikkat çekti. JP Morgan, bu düşük bütçe açığının önümüzdeki aylarda ekonomik temel göstergelerde büyük bir kötüleşmenin yaşanmasından kaçınılmasına yardım edeceğini ifade etti.
 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.