JPMorgan: En kötü bitti, iyiye daha var

JPMorgan: En kötü bitti, iyiye daha var

JPMorgan, gelişen piyasalarda satış dalgasında en kötünün geride kalmış olabileceğini, ancak altın günlerin yakın olmadığını söyledi

A+A-

Gelişen ülke sabit getirili menkul kıymetleri için hazırlanan endeksler arasında en fazla takip edilenine sahip JPMorgan Chase & Co.'ya göre, gelişen piyasa varlıklarındaki satış dalgasında en kötü dönem geride kalmış olabilir, ancak altın günlere dönüş zor görünüyor.

New York merkezli banka, dolkal para cinsinden tahvillerin, son üç yılda yüzde 25 düşmesinin ardından, 2016 yılında yüzde 3.7 değer kzanabileceği tahmininde bulundu. Gelişen piyasaların dolar bazında sattıkları tahviller ise, JPMorgan'a göre, gelecek yıl yüzde 1 ila yüzde 3 kazandıracak.

Luis Oganes başkanlığındaki JPMorgan stratejistleri, bugün hazırladıkları bilgilendirme notunda, "Gelişen piyasalar 2016 yılında temel güçlüklerle karşı karşıya kalmaya devam edecek ve gelişen piyasa sabit getirili menkul kıymetleri gelecek yıl düşük seviyede tek basamalı rakamlarda getiri sağlayacak," dedi ve "Gelecek yıl büyüme görünümü biraz daha güçlü oalcak, ancak halen potansiyelin altında kalacak" şeklinde görüş bildirdi.

Yıllar süren düşük performansına rdından artan sayıda stratejist gelişen piyasalar konusunda daha fazla düşüş beklentisine girerken, az sayıda stratejist, dolardaki güçlenme ve Çin'deki yavaşlamadan dolayı, varlıkların gözalıcı bir alım durumunu temsil ettiğini düşünüyor. UBS AG, gelişen piyasa hisse senetlerinde gelecek yıl yüzde 3 getiri bekliyor. Bu piyasalar, 2012 yılına kadarki 10 yıllık dönemde her yıl ortalama yüzde 20'nin üzerinde getiri sağlamışrı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.