JPMorgan enflasyon verisini değerlendirdi

JPMorgan enflasyon verisini değerlendirdi

JPMorgan: Mayıs ayı enflasyon verisinin TCMB'nin politikasında değişikliğe yol açabileceğinden kuşkuluyuz

A+A-

TÜİK'in bugün açıkladığı Mayıs ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren JP Morgan, rakamların aşağı yönlü sürpriz yaptıklarını, ancak düşüşün esas olarak geçici faktörlerden kaynaklandığını bildirdi.
Mayıs ayında giyim eşyası fiyatlarında artışın uygulanan koranavirüs kapatma tedberlerinin etkisi ile sınırlı kaldığını ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın sadece bir kısmının Mayıs ayı enflasyonuna yansıtılabildiğini belirten JP Morgan, giyim eşyası ve akaryakıt fiyat artışlarının Haziran verisine yansıtılmalarının muhtemel olduğunu vurguladı.

Yıl sonu için enflasyon tahminlerini yüzde 13,4'te tutmaya devam ettiklerini ifade eden JPMorgan, "Yıllık enflasyonun Kasım ayına kadar yüzde 16 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesini beklemeyi sürdürüyoruz. Bugün açıklanan verinin para politikası görünümü üzerinde anlamlı bir etki yapacağından kuşkuluyuz. İlk faiz indirimini hala Eylül ayında bekliyoruz" dedi.
JPMorgan raporunda, erken bir gevşemenin politika kredibilitesine kolaylıkla zarar verebileceğini, lira üzerinde baskı yaratacağını, dezenflasyon sürecine zarar vereceğini ve kısa vadeli büyüme görünümüne ters etki yapabileceğini de vurguladı.

 


Etiketler : , ,