K. Kore'den ABD'ye saldırı uyarısı

K. Kore'den ABD'ye saldırı uyarısı

Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong Un son füze denemeleriyle ABD'ye saldırma becerisine sahip olduklarını gösterdiklerini söyledi

A+A-

Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong Un, dünkü orta menzilli balistik füzenin fırlatma denemesinden sonra ülkesinin artık Pasifik Okyanusu'ndaki ABD topraklarına saldırma kabiliyetlerinin olduğunu söyledi.

Güney Kore ve ABD'den askeri yetkililer, Kuzey Kore'nin Çarşamba günü Musudan adlı iki orta menzilli balistik füze fırlatma denemesinde bulunduğunu bildirdi. İki denemeden ilki başarısız olarak nitelendi.

Yetkililer fırlatılan ikinci füzenin Japonya istikametinde yüksek irtifaya ulaştığını ve 400 kilometre ilerledikten sonra denize düştüğünü belirtti.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, fırlatma denemesinin komşu ülkelerin güvenliğini tehlikeye atmadan başarılı olduğunu belirtti.

Haberde Kim'in, "Amerikalıların Pasifik Okyanusu'ndaki etkinlik alanının tümüne fiilen saldırabilme gücümüz var" sözleri yer aldı.

Mobil fırlatıcıdan ateşlenen füzenin tasarlanan menzili 3,000 kilometrenin üzerinde bulunuyor. Bu da füzenin Japonya'nın tamamına ve ABD toprağı olan Guam adasına ulaşabileceği anlamına geliyor.

Güney Kore Ordusu sözcüsü Jeon Ha-gyu, ikinci füzenin "motor kapasitesi açısından teknik bir ilerleme" sağlandığını gösterdiğini söyledi. Ancak normal bir uçuş olmamasından dolayı başarılı olup olmadığı konusunda tartışmanın anlamsız olacağını da belirtti.

Japonya ve Güney Kore füzenin 1,000 kilometre yüksekliğe ulaştığını belirtti. Uzmanlar Kuzey Kore'nin fırlatma açısını kasti olarak Japonya topraklarına vurmaktan kaçınmak için yükseltmiş olabileceğine dikkat çekti.

Güney Kore ve ABD füze fırlatma denemesini kınayarak, BM Güvenlik Konseyi kararlarının kabul edilemez bir ihlali olarak değerlendirdi.

Kuzey Kore ile Güney Kore 1950-53 arasındaki savaş barış anlaşması değil de ateşkesle sona erdiğinden teknik olarak hâlâ savaştalar. Kuzey Kore düzenli olarak Japonya, Güney Kore ve Güney Kore’nin ana müttefiki ABD'yi yok etmekle tehdit ediyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.