Kadınların yürüyüşüne gazlı ve plastik mermili müdahale

Kadınların yürüyüşüne gazlı ve plastik mermili müdahale

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İstanbul Taksim'de toplanan kadınlara polis müdahale etti.

A+A-

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İstanbul Taksim'de toplanan kadınlara polis müdahale etti. İstiklal Caddesi üzerinde yürüyen gruplara biber gazı ve coplarla müdahalede bulunan emniyet güçleri, TOMA'larla cadde girişini kapattı.

Polis, İstiklal Caddesi’ni boşaltırken göstericilerin tamamına yakınını meydana sürükledi. Emniyet güçleri '8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü' için İstiklal Caddesi'nde toplanmak isteyen kadınlardan küçük bir gruba önce yürüyüş izni verdi, daha sonra ise bu grubun önünü keserek onları durdurdu.

İstiklal Caddesi'ndeki kadınların yürüyüşü 2003 yılından beri düzenli olarak yapılıyordu.

Ara sokaklarda polis müdahalesi

Emniyet güçleri, ara sokaklardaki irili ufaklı gruplara müdahale etti. Polisin göstericilere müdahale ederken biber gazı ve plastik mermi kullanması tepki çekti.

Gösteriye katılan bazı kadınlar sosyal medya hesaplarından kısa videolar ve fotoğraflar paylaşarak polisin aşırı şiddet uyguladığı yönünde mesajlar attı. Bir grup kadınsa Sıraselviler Caddesi'ne yönelerek yürüyüşüne burada devam etti.

Ayrıca Taksim Meydanı'na çıkan metro çıkışları da kapatılırken, polisin Gezi Parkı tarafına yönlendirme yaptığı belirtildi. Yürüyüşe çok sayıda sivil toplum örgütü ve bazı siyasi partilerin grupları da destek verdi.

Katılımcılar özellikle çocuk yaşta evliliklere ve cinsel tacize karşı mesajlar yazılı pankartlar taşıdı, kadın cinayetlerinin son bulması için sloganlar attı.

Etkinlik kapsamında sosyal medyada #FeministGeceYürüyüşü etiketi oluşturuldu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yürüyüşleri 1975 yılından beri Birleşmiş Milletler tarafından destekleniyor.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.