Kapalıçarşı IŞİD'in finans merkezlerinden

Kapalıçarşı IŞİD'in finans merkezlerinden

Wall Street Journal, Kapalıçarşı yakınındaki döviz bürolarının IŞİD’in para akışına yardım eden merkezlerden biri olduğunu yazdı.

A+A-

ABD gazetesi Wall Street Journal, Türkiye üzerinden Irak ve Suriye’de IŞİD kontrolündeki topraklardan her gün milyonlarca dolar para akışı gerçekleştiğini, Kapalıçarşı yakınındaki döviz bürolarının IŞİD’in para akışına yardım eden merkezlerden biri olduğunu yazdı.

Irak ve Suriye’de 2014’te geniş toprakları kontrol altına alan ‘dünyanın en zengin terör örgütü’ IŞİD’in mali işlerini yürüten isimlerden Iraklı işadamı ‘Ebu Ömer’, örgütün para akışını nasıl yönettiğini Wall Street Journal’a anlattı. IŞİD’in yerel bankaları ve tüccarları kapsayan geniş finans ağının bir parçası olduğunu belirten Ebu Ömer; Musul, Süleymaniye, Erbil ve Irak’ın diğer kentlerinde sahip olduğu döviz büroları üzerinden, normalde alınan komisyonun iki katına IŞİD’in para transferini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

‘IŞİD İŞ YAPMAK İÇİN İYİ BİR ORTAK’

IŞİD’in para akışına destek veren işletmelerin örgüt tarafından korunduğunu ve bu işten iyi para kazandıklarını ifade eden Ebu Ömer, “IŞİD iş yapmak için iyi bir ortak” dedi.
Anbar’da tefecilik yapan ve uluslararası bağlantılara sahip bir başka işadamı ise, IŞİD’in para işlerinden iyi anladığını belirterek “Dini ya da siyaseti değil paranın kurallarını benimsiyorlar” diye konuştu.

‘IRAK’TA YÜZLERCE İŞLETME IŞİD’LE BAĞLANTILI’

ABD Hazine Bakanlığı’nda terör finansmanını araştırmakla görevli Bakan Yardımcısı Daniel Glaser’a göre, IŞİD’i tecrit etme yönündeki çabalara rağmen IŞİD’le bağlantılı işletmelerin sadece Irak’taki sayısı 1600’den fazla.

Irak’taki para akışının karmaşık ve çoğunlukla kayıt dışı süreçlerden geçtiğine dikkat çeken Wall Street Journal’ın haberine göre, IŞİD’le savaşan bazı Şii militanlar Bağdat’tan IŞİD kontrolündeki bölgelere para transferine yardım ediyor. IŞİD’le savaşan başka bir grup olan Kürt savaşçılar da Musul’da örgütün finansal işlerine yardım etmeye zorlanıyor. Örgüt, kontrolü altındaki topraklara para transferinden yüzde 2 vergi alıyor.

İSTANBUL VE GAZİANTEP’TEN PARA AKIŞI

Habere göre, IŞİD’in para transferinin üç rotası var. Biri Musul’a para akışını koordine eden Kapalıçarşı’nın arkasındaki döviz büroları, diğeri Gaziantep ile Suriye’nin Rakka kenti arasındaki hat, üçüncüsü de Ürdün’ün başkenti Amman’dan Bağdat’a uzanan hat.

Irak Merkez Bankası’nın IŞİD’le bağlantılı olduğundan şüphelendiği 142 döviz bürosu arasında, İstanbul, Ankara ve Gaziantep’teki döviz büroları bulunuyor.

Türkiye’deki birçok mülteci ve işadamı da, son 18 ayda Türkiye, Ürdün ve Erbil’de IŞİD’in finansmanını yürüten çok sayıda şirket açıldığını belirtti. Taha Cargo isimli şirketin Iraklı sahibi Kemal de, IŞİD’in ticareti üzerinden gerçekleşen para transferini “Para su gibi akıyor” sözleriyle anlattı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.