Karşılıksız çek sayısı arttı

Karşılıksız çek sayısı arttı

Ocak-Nisan 2015 dönemindeki karşılıksız çek adedi, önceki yılın aynı dönemine göre \%15 arttı

A+A-

 

 

 

 

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin açıkladığı verilere göre; Ocak-Nisan 2015 dönemindeki karşılıksız çek adedi, önceki yılın aynı dönemine göre %15 artarken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise %61 oranında artış gösterdi. Bankalara ibraz edilen 7,2 milyon adet çekin parasal tutarı 204 milyar TL oldu. Önceki yılın aynı dönemine göre bankalara ibraz edilen çek adedi önemli bir değişim göstermezken, çek tutarı %14 oranında arttı.

 

Aynı dönemde, parasal tutarı 9,4 milyar TL olan 235 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 981 milyon TL tutarındaki 38 bin adet çek ise daha sonra ödendi.

 

Nisan 2015 itibarıyla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak %3,4 ve tutar olarak %3,8 oldu. Ocak-Nisan 2015 döneminde ise karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet olarak %3,3 ve tutar olarak %4,6 oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu oran, adet olarak %2,8 ve tutar olarak %3,3 idi.

 

Nisan 2015 itibarıyla, adet olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il, sırasıyla İstanbul,Ankara,İzmir,Bursa ve Antalya oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu illerde ilk sırada yer alanİstanbul’u,Ankara,Antalya, İzmir ve Gaziantep izledi.

 

Nisan 2015 itibarıyla, tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il, %9 ile Bingöl oldu. Bu ili, %8,7 ileAdıyaman, %7,4 ileİçel,%6,9 ileMuş,%6,8 ileGaziantep takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Çankırı, Sivas veKırşehir oldu.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.