Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı

Kasım ayı ihracat rakamları açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, kasımda ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14,2 artarak 13 milyar 629 milyon dolar oldu.

A+A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, kasımda ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14,2 artarak 13 milyar 629 milyon dolar oldu. TİM tarafından, bu yılın kasım ayına ilişkin ihracat verileri açıklandı.      
         
Buna göre, kasımda ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14,2 artarak 13 milyar 629 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Böylece, ihracat tarihindeki en iyi üçüncü kasım ayı rakamları elde edildi.      

         
İhracat, yılın 11 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,7 artışla 142 milyar 663 milyon dolar oldu. Son 12 aylık dönemde ise yüzde 10,5'lik artışla 155 milyar 443 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşıldı.      
         
Miktar bazında rakamlara bakıldığında, ihracat, kasımda yüzde 6,5 artışla 9,7 milyon ton, ocak-kasım döneminde yüzde 11,3 yükselişle 105,4 milyon ton düzeyinde gerçekleşti.     
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), verilerine göre, bu yılın kasım ayında 2 milyar 645 milyon 548 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, bu sonuçla en fazla ihracatın gerçekleştirildiği sektör oldu.        
         
Bunu 1 milyar 440 milyon 305 bin dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon, 1 milyar 391 milyon 634 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamülleri sektörleri takip etti.        
         
Kasım ayında en fazla ihracat artışı, yüzde 63,6 ile zeytin ve zeytinyağı,  yüzde 46,7 ile çelik sektörlerinde kaydedildi.        
Geçen ay Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 81,2'sini gerçekleştiren sanayi grubunda 2016'nın aynı ayına göre yüzde 16,4'lük artışla 11 milyar 67 milyon 837 bin dolarlık ihracat yapıldı.        
         
Aynı dönemde toplam ihracatın yüzde 15,9'unu oluşturan tarım grubunda yüzde 6,3'lük yükselişle 2 milyar 172 milyon 613 bin dolarlık, toplam ihracattan yüzde 2,9 pay alan madencilik grubunda ise yüzde 1,1'lik artışla 388 milyon 723 bin dolarlık ihracat kaydedildi.      
                 
Almanya’ya ihracat yüzde 11,3 arttı      
               
İhracat pazarları bakımından kasım ayında 161 ülke ve bölgeye ihracat arttı. En fazla ihracat yapılan ilk üç ülkeden Almanya’ya yüzde 11,3; İngiltere’ye yüzde 16,4 ve İtalya’ya yüzde 14,5 artış oldu.      
       
En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında ise en yüksek artış yüzde 45 ile Romanya’ya gerçekleşti. Ülke grubu bazında ise kasım ayında AB’ye ihracat yüzde 18,3 artış gösterdi.      
         
Böylelikle AB’nin ihracattaki payı 50,2 oldu. Yılın ilk 11 ayında ise AB’ye ihracat 66,4 milyar dolara ulaştı. Kasımda uzak pazarlara ihracatta da çift haneli artışlar görüldü. Kasım ayında Okyanusya ülkelerine ihracat yüzde 69,7 Uzak Doğu’ya yüzde 45,4 ve Orta ve Güney Amerika’ya yüzde 41,8 arttı.   Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2016'nın tamamında ulaştıkları ihracat rakamını, bu yıl 11 ayda yakaladıklarını belirterek, "Aralıkta da en az kasım ayı ihracat seviyelerine ulaşarak Orta Vadeli Plan (OVP) hedefimizi aşacağız." dedi.
Büyükekşi, 2017'nin kasım ayına ilişkin ihracat verilerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla Tokat Organize Sanayi Bölgesindeki CRS Denim Fabrikası'nda düzenlenen toplantıda açıkladı.      
         
Toplantıda yaptığı konuşmada, tarihin en iyi üçüncü kasım ayı ihracat rakamlarının elde edildiğine dikkati çeken Büyükekşi, geçen yılın tamamında ulaşılan ihracatın bu yıl 11 ayda yakalandığını söyledi.      
         
Büyükekşi, aralıkta da en az kasım ayı ihracat rakamlarının elde edilerek OVP hedefini aşacaklarını aktararak, "Kasım 2016'dan bu yana ihracatta artış açıklıyoruz. Bu artışların yedisi yüzde 10'un üzerinde. Bu başarının mimarları olan tüm ihracatçılarımızı yürekten tebrik ediyorum." diye konuştu.      
         
Paritedeki değişimlerin ihracat rakamlarına yansımasına da değinen Büyükekşi, şunları kaydetti:      
         
"Kasım ayı ihracatında parite etkisi pozitif yönlü olarak 469 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Bunda özellikle avro/dolar paritesinin geçen seneye göre daha yüksek olması etkili. Yıl başından bu yana ise parite ihracatımızda 1,1 milyar dolarlık negatif bir etki yarattı. Geçen ay Eximbank ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kur riskine yönelik yeni uygulamalar ortaya koydu. Sadece ihracatçılarımızı değil, reel sektörün tamamı için çok önemli adımlar atılıyor. TİM olarak firmalarımızı bu yeni uygulamalar hakkında bilgilendirmek için çalışmalara hızla başlayacağız."      
               
"Kurun daha öngörülebilir olması önemli"      
               
Mehmet Büyükekşi, kur artışının genel kanının aksine ihracatçıları memnun etmediğini vurgulayarak, kurun daha öngörülebilir olmasının önemine dikkati çekti.      
         
Rekabetçi kur düzeyinin 3,50-3,60 seviyeleri olduğunu belirten Büyükekşi, şunları ifade etti:      
         
"Kur artışı ile ihracatımız artırma hedefimiz yok. İhracatımızı, yüksek katma değerli ihracata ağırlık vererek kalıcı bir şekilde artırmak istiyoruz. Bu yılın başında dolar kuru 3,94'leri gördü. Referandumun ardından 3,50'nin altına geriledi. Bu artış ve düşüşler, ihracatçılarımıza daha çok kaybettirdi. Bu sebeple her platformda diyoruz ki ihracatçı kur hareketlerinden değil, üretimden, ihracattan para kazanmalı. Bu sebeple tüm ihracatçılarımızı, kur riskinden korunacak araçları etkin bir şekilde kullanmaya davet ediyorum."      
         
Büyükekşi, 67 bin ihracatçının temsilcisi olarak ihracatı ivmeli bir performansla artırmaya çalıştıklarını dile getirdi.      
         
Gelecek nesillere daha güçlü bir Türkiye bırakmak için birçok etkinlik düzenlediklerini anlatan Büyükekşi, 6-9 Aralık'ta İstanbul’da Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası'nı düzenleyeceklerini, 70 binden fazla katılımcıyı ağırlamayı hedeflediklerini bildirdi.      
         
Büyükekşi, Tokat'ın yatırım teşvik sisteminde 5. bölge yer almasının ciddi bir avantaj olduğundan da bahsederek, "OSB yatırımları için ise 6. bölge teşviki uygulanıyor. Ancak atılması gereken daha çok adım var. 2016'da 17 milyon dolar ihracat yapan ilimiz ilk etapta ilimiz ihracatçı firma sayısını 100'e çıkarmalı, yıllık 100 milyon dolar ihracata ulaşmalı." dedi.      


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.