Kayıp 49.5 milyar doların sırrı

Kayıp 49.5 milyar doların sırrı

Taraf Gazetesi yazarı Süleyman Yaşar, bugün köşesinde son 3 yılda alınan dış borçtan 49.5 milyar doların mille gelire yansımadığını yazdı

A+A-

Son 3 yılda alınan 63,5 milyar dolar tutarındaki dış borcun 49,5 milyar doları milli gelire yansımadı. Taraf Gazetesi yazarı Süleyman Yaşar, konuyla ilgili olarak bugünkü yazısında şu soruları sordu:

"Hesap bildiğini söyleyen ekonomi yönetimi bu paranın nereye gittiğini mutlaka biliyordur. Ama bugüne kadar bir türlü açıklamayamadı. Yoksa bu alınan dış borçlar kayıp mı oldu?" İşte Süleyman Yaşar'ın yazısı: Bildiğiniz gibi Türkiye’nin dış borçları son üç yılda 63,5 milyar dolar arttı. Yani 2012’de 338,9 milyar dolar olan dış borç stoku 2014 sonunda 402,4 milyar dolara yükseldi. Tabii bu arada milli gelir bu borçlanmaya paralel olarak çoğalmadı. Oysa dış borç olarak alınan 63,5 milyar ihracata yönelik yatırım alanlarında kullanılsaydı milli gelir bu borcun oldukça üzerinde çoğalabilirdi. Ama böyle olmadı 63,5 milyar dolar dış borç alınmasına rağmen 2012’de 786 milyar dolar olan milli gelir 2014’te 800 milyar dolar olarak açıklandı. 

PEKİ, ALINAN BU DIŞ BORÇ NEREYE GİTTİ?

Milli gelir son üç yılda ancak 14 milyar dolar artarak 800 milyar dolara çıktığına göre alınan 63,5 milyar dolar tutarındaki dış borcun 49,5 milyar doları demek ki milli gelire yansımadı. Hatırlayacaksınız milli gelir; toplam yatırım harcamaları, toplam tüketim harcamaları ve ihracat tutarından ithalatın çıkarılmasıyla bulunur. Demek ki alınan dış borç üretime yönelik alanlara yatırılmamış. O hâlde alınan dış borcun lüks ithalata gittiğini söyleyebiliriz. Hâlbuki hükümetin ekonomi yönetimi ekonominin çok iyi yönetildiğini, ekonomide istikrar olduğunu ileri sürüyor. Ama büyüme hızı son üç yılda ortalama yüzde 3,1, işsizlik oranı ise yüzde 11,2’ye yükseldi. Yani büyüme hızı düşük, işsizlik oranı yüksek gerçekleşti. Bu arada kişi başına gelir 10.822 dolardan 10.404 dolara geriledi. Yani kişi başına refah da azaldı.

ŞİMDİ EKONOMİ YÖNETİMİ ŞU SORUNUN CEVABINI VERMELİ

Son üç yılda milli gelir sadece 14 milyar dolar artarken dış borçlar aynı dönemde 63,5 milyar dolar arttı. O hâlde madem her şey çok iyi, ekonomi çok istikrarlı peki bu 49,5 milyar dolara ne oldu? Ekonomi yönetimi hesap bildiğini söylüyor. Dolayısıyla bu 49,5 milyar doların nereye gittiğini muhakkak biliyorlar. Bugüne kadar açıklamadılar. Akla şu soru geliyor “Yoksa bu alınan dış borçlar kayıp mı oldu?”

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.