Kaynak'ın kayyumuna hapis istemi

Kaynak'ın kayyumuna hapis istemi

Kaynak Holding’e kayyum olarak atanan Aytekin Karahan’ın da aralarında bulunduğu 23 sanık hakkında 3 yıl 6 aya kadar hapis cezası talebinde bulunuldu

A+A-

Kaynak Holding’e kayyum olarak atanan Aytekin Karahan’ın da aralarında bulunduğu 23 sanığın Kamu İhale Kurulu’ndaki (KİK) yolsuzluk iddialarına ilişkin davada savcı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı. Savcı, Karahan’a zincirleme olarak görevi kötüye kullandırmaya azmettirme suçundan 3 yıl 6 aya kadar hapis cezası talebinde bulundu.

KİK’teki yolsuzluk iddiaları üzerine 23 sanık hakkında Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Davanın dünkü duruşmasında savcı, esasa ilişkin mütalaasını açıkladı.

3D GÖZLÜK İDDİASI

Mütalaada savcı, İstanbul’da otel rezervasyonu yapma, konaklama masraflarının karşılanması, başka illere seyahat masraflarının karşılanması, ikramın ötesinde yemekli toplantılar, hediye adıyla son model cep telefonu, 3D gözlük, kol saati, 3D televizyon, tablet alınması, 5 bin TL borç para alma veya paranın geri alınmaması, düğün için şarkıcı ayarlanması şeklindeki haksız menfaat sağlanması nedeniyle sanıklar Ali Kaya, Şenol Varürer ve Osman Turna’nın zincirleme görevi kötüye kullanma suçu işlediği, Aytekin Karahan, Hasan Karaya ve Sedat Soybayın’ın da “azmettiren olarak” suça iştirak ettikleri belirtildi.

MASAJ SALONU AĞIRLAMALARI

Mütalaada sanıklar Ali Kaya Şenol Varürer ve Osman Turna’nın da uçak biletleri alınması, seyahat giderlerinin karşılanması, düğünde takı takılması gibi haksız menfaat sağladıkları bu nedenle görevi kötüye kullanma suçu işledikleri de iddia edildi. Sanık Osman Nuri Yılmaz ve Ferit Rızvanoğlu’nun da azmettiren olarak söz konusu suça iştirak ettikleri öne sürüldü. Mütalaada, tanık olarak dinlenilen M.M’nin sanıklar Kaya, Varürer ve Turna’yı masaj salonunda ağarlamalar, oto bakımı yaptırım, balayı organizasyonu ve ödemesini yaptığı belirtildi. Savcı, M.M hakkında mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını da istedi.

3 YIL 6 AY HAPİS

Savcı, sanık Karahan’ın görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olduğu, kişilere haksız bir menfaat sağladığı gerekçesiyle 3 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Fetullah Gülen’e yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında, cemaate yakın olduğu iddia edilen Kaynak Holding’e kayyum atanarak el konulmuştu. Hakimlik kararıyla Holding bünyesindeki şirket ve bir vakıf ile bir derneğe 7 kayyum atanmıştı. Kayyum olarak atanan isimler arasında KİK davasının sanığı Aytekin Karahan da yer alıyor.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.