Koç’un aldığı MİLGEM ihalesi iptal

Koç’un aldığı MİLGEM ihalesi iptal

Savunma Sanayii İcra Komitesi, Çinli CPMIEC ile ortak füze üretimi için görüşmelere başlanmasını kararlaştırdı. Koç’un kazandığı gemi yapımı ihalesi ise yeniden açılacak

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısından önemli kararlar çıktı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ve diğer yetkililer katıldı.
 

Yaklaşık 3 saatlik toplantının ardından yapılan basın açıklamasına göre uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi projesi kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti'nden CPMIEC kuruluşu ile değerlendirmeye esas teklif bedeli üzerinden, füze ve sistemlerinin Türkiye'de ortak üretilmesi amacıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.
 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 15 adet yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile HÜRKUŞ uçaklarının seri üretimi için sözleşme görüşmelerine başlanacağı açıklandı.

4 gemi için yeniden ihale

Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) projesi kapsamında 3 Ocak 2013 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında alınan karar da iptal edildi. İptal edilen karara göre MİLGEM Projesi kapsamında üretilecek gemiler Koç grubuna ait RMK Marine tarafından yapılacaktı. Yeni alınan karara göre ise ilk 2 gemi gibi 3'üncü ve 4'üncü gemiler de İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilecek ve kalan 4 gemi için ihale tekrar edilecek.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.