Kredi kartı faizleri değişmedi

Kredi kartı faizleri değişmedi

Merkez Bankası'nın üçer aylık dönemler için açıkladığı kredi kartı işlemlerinde uygulanacak asgari faiz oranında yılın son çeyreği için değişiklik yapılmadı

A+A-

Merkez Bankası'nın üçer aylık dönemler için açıkladığı kredi kartı işlemlerinde uygulanacak asgari faiz oranında yılın son çeyreği için değişiklik yapılmadı.

TCMB'den yapılan yazılı açıklamada, "1 Ekim – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı; Türk Lirası için yüzde 2.02, dolar için yüzde 1.70 ve euro için yüzde 1.64, aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk Lirası için yüzde 2.52, dolar için yüzde 2.20 ve euro için ise yüzde 2.14'tür. 

Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.

Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır."  " ifadesine yer verildi.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.