Kredi kullanımı yüzde 20 arttı

Kredi kullanımı yüzde 20 arttı

Şubat ayında, kredi kullanımı yıllık bazda yüzde 20 artarak 1 trilyon 810 milyar lira oldu

A+A-

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Şubat 2016 aylık bülteni yayımlandı. Bültene göre Türkiye’de banka ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel ve ticari nitelikli nakit krediler şubatta yıllık bazda yüzde 20 artarak 1 trilyon 810 milyar lira oldu. Nakit kredilerin 1 trilyon 732 milyar liralık bölümü bankalar, 34 milyar lirası finansal kiralama şirketleri, 23 milyar lirası finansman şirketleri, 20 milyar lirası ise faktoring şirketleri tarafından kullandırıldı.

Nakit kredilerin gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranının Şubat 2016 itibarıyla yüzde 91 düzeyinde olduğu tahmin ediliyor. Tasfiye olunacak alacaklar Şubat 2016 itibarıyla 54,6 milyar lira oldu. Böylece, tasfiye olunacak alacakların toplam nakit kredilere oranı Ocak 2016'ya göre değişmedi ve yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleşti.

Bu yılın şubat ayı itibarıyla toplam nakit krediler bir önceki aya göre 18 milyar lira arttı. Bankalar ve faktoring şirketlerinin kredileri artarken, finansman şirketleri ve finansal kiralama şirketleri kredilerinde önemli bir değişiklik olmadı.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.