Kripto para borsaları eridi, Coinbase çalışanlarını işten çıkarıyor

Kripto para borsaları eridi, Coinbase çalışanlarını işten çıkarıyor

ABD'nin en büyük kripto borsası Coinbase, kripto para piyasalarında art arda yaşanan düşüşler sonrası çalışanlarının yüzde 18'ini işten çıkaracağını duyurdu. Bu oran şirketin 1200 çalışanını işten çıkaracağı anlamına geliyor.

A+A-

Coinbase Global Inc. Salı günü yaptığı açıklamada toplam kripto para piyasa değerinden yüzlerce milyon dolar kaybın yaşandığı kripto çöküşünün yeni bir işareti olarak toplam iş gücünün yüzde 18’ini işten çıkaracağını duyurdu.

ABD’nin en büyük kripto Borsası, işten çıkarmalar için kripto kışının geldiğini neden gösteren BlockFi ve Gemini Trust gibi kripto para bağlantılı alanlarda faaliyet gösteren şirketleri takip ederek çalışanlarının yüzde 18’ini işten çıkaracağını belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda agresif bir istihdam politikası izleyen Coinbase bu yıl toplam 1200 kişiyi daha istihdam etmişti. Şirket bu rakama yakın sayıda çalışanı işten çıkarmayı planlarken bu çeyreği 5 bin çalışanla kapatmayı hedeflediği belirtildi.

Coinbase halka arz olduğu geçtiğimiz yıldan beri hisselerinde yaşanan değer kaybına rağmen yakın zamana dek kripto kışının geldiğini kabul etmiyordu. Bloomberg verilerine göre şirketin hisseleri geçtiğimiz yıla oranla yüzde 80 değer kaybetti.

İşten çıkarılan çalışanların en az 3,5 boyunca maaşlarını almaya devam edecekleri ve çalıştığı her yıl için 2 haftalık daha ücret alacakları belirtildi.

Kripto paralardaki düşüş Bitcoin’in Kasım ayında tüm zamanların en yüksek değerini görmesinden kısa süre sonra başlamıştı. Bu yıl başında TerraUSD sabitkoinin çöküşü de toplam piyasa değerinden milyarlarca dolar silinmesine neden olmuştu. Geçtiğimiz hafta ise iflas ettiğinden şüphelenilen Celsius Network’un borsadan çekimleri dondurması sonrası kripto fiyatlarındaki düşüş daha derinleşmişti.

İlgili Haberler