Kriz Suudlara kemer sıktırıyor

Kriz Suudlara kemer sıktırıyor

Petroml fiyatlarındaki düşüş ve Yemen krizi ile uğraşan ve 70 milyar dolarını piyasalardan çeken Suudi Arabistan'da mali önlemler artıyor

A+A-

Petrol fiyatlarındaki düşüş ve Yemen'de başını çektiği operasyon nedeniyle maddi krize giren ve uluslararası piyasalardan 70 milyar dolarını geri çektiği belirtilen Suudi Arabistan’da önlemlerin boyutu arttı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, yeni kemer sıkma kararlarını Maliye Bakanlığı’na iletti ve bunların tüm bakanlıklarda uygulanmasını istedi. İngiliz Guardian gazetesinin 28 Eylül tarihli ‘Çok Gizli ve Acil’ olarak nitelenen bir yazıya dayandırdığı haberine göre, hükümet yetkililerinin araba ve mobilya satın alması yasaklanıyor, seyahat masraflarının yüksekliği eleştiriliyor. Ayrıca tüm atama, terfilerin ve tazminat ödemelerinin durdurulması isteniyor. Bunların yanı sıra Kral Selman, petrol gelirlerinin Maliye Bakanlığı kasasına daha hızlı girmesini emrediyor.

Suudi Arabistan bütçesinin yüzde 90’ı petrol gelirlerinden oluşuyor. Ancak petrol fiyatlarının bu yıl yüzde 50’nin üzerinde bir düşüş yaşaması sonrası Suudilerin zor durumda kaldığı belirtiliyor. Nitekim Guardian’a konuşan ekonomi profesörü Steffen Hertog, “Suudi Arabistan’da mali disiplin çok gevşekti. Paranın hiç bitmeyeceğini sanıyorlardı” dedi. Suudilerin özellikle 2000’lerin başında aşırı harcamalar yaptıklarını söyleyen Hertog, “Ama artık bu paranın bitmeye başladığını görüyorlar” diye konuştu.

70 milyar dolarlarını geri çektiler

Dubai merkezli finans şirketi Insight Discovery'nin genel müdürü Nigel Sillitoe eylül ayı sonunda Bloomberg'e açıklamasında, "Konuştuğumuz fon yöneticileri Suudi Arabistan Para Ajansı'nın uluslararası piyasalardan son altı ayda 50 ila 70 milyar dolarını geri çektiğini söylüyor" demişti.

Sillitoe, Suudi Arabistan'ın parasını geri çekmesinin nedenleri sorulduğunda da "Suudi Arabistan bütçe açığını kapatmak ve Yemen'deki savaşı finanse etmek için fonlarını geri çekiyor" yanıtını vermişti.

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.