Emel YİĞİT

Emel YİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Küçük yatırımcı isyanda: Söke, Söke ancak 1 tane!

A+A-

Son dönemde halka arzlardan sonra yaşananlar malum. Halka açılan ve "büyük" talep gören hisse senetleri borsada 2-3 hafta boyunca tavan tavan gidiyor. Sonrasında keskin bir dönüş... Bir süre taban yapan hisse en sonunda özgürlüğüne kavuşuyor.

Halka arzlarda şirkete göre talep bir miktar değişse de gong'un çalmasından sonraki süreç hiç değişmiyor.

Küçük yatırımcı oluyor mini mini yatırımcı...

Şirketin halka arz edilecek kısmı önceden belli, yatırımcılara ayrılan paylar da belli: Şu kadarı yurt dışına, şu kadarı yurt içi kurumsala, şu kadarı yurt içi bireysel yatırımcıya... Bakıyoruz borsada genel seyir ne olursa olsun halka arzlara talep aşırı yoğun.

En son yapılan büyük arzlardan birinde talebi karşılığında sadece 1 (yazıyla: bir) adet hisse alan bir yatırımcıyla konuştum. Şaşkınlık içindeydi. Yaklaşık bin liralık bir talepte bulunmuş (ki bütçesi bu kadar, adı üstünde küçük yatırımcı) karşılığında portföyüne 1 adet hisse aktarılmış. "Hiç vermeselermiş" diyor.

Bu işin sırrı ne?

Eskiden daha temkinli bakılan, "Şöyle bir fiyatı otursun izleyelim bakalım" denilen hisselerin artık günlük yüzde 10 yapacağı garanti. Böyle bir şeyin garantisi olur mu? Bizde oluyor. Küçük yatırımcının elindeki üç, beş veya 1 (yazıyla bir) hisseyle, işlem görmeye başlayan kağıdı "uçuramayacağı" muhakkak. O zaman kimler uçuruyor, 3 liralık hisseyi borsa düşerken dahi 10-15 liraya çıkaranlar, ortaklaşa hareketlerle kağıdı 10 katı artıranlar kim?

Diğer yandan hisse tavan tavan giderken herhangi bir yatırımcının araya girip alım yapması mümkün mü? Kesinlikle değil, çünkü satış yok. Büyük oyuncular kendi aralarında top çeviriyor. İşin da sırrı da burada işte; kendi aralarında top çevirmelerinde..

Yeni kağıtların fiyat grafiklerine bir bakın. Hepsinde aynı hareketler.

Sözün özü; küçük yatırımcıyla gelişecek olan sermaye piyasaları, bizde küçük yatırımcıyla gelişemeyecek. Arzlardan eline 1 (yazıyla: bir) adet hisse geçen küçük yatırımcıya yakında üç kişi toplaşıp gelin bir hisse verelim denilecek. Herkes yiyip içtikten sonra sofraya buyurun muamelesi yapılmaya devam edecek.

Kimse otomatik tahsisten bahsetmesin. Asıl gong çaldıktan sonraki süreci incelesin...

Bu yazı toplam 10290 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar