Kula Mensucat’ın yeni sahibi Ziraat

Kula Mensucat’ın yeni sahibi Ziraat

Ziraat Bankası, Kula Mensucat’ın 33 dönüm üzerine kurulu fabrikası, düğün salonu, arsa ve ağaçların da bulunduğu 3 ayrı parselden 2’sini 116 milyon liraya aldı

A+A-

Ziraat Bankası, İzmir 5’inci İcra Dairesi tarafından satışa çıkarıltılan, tekstil sektöründeki geçmişi 1930’lara dayanan ve birçok kişinin ekmek kapısı olan Kula Mensucat’ın 33 dönüm üzerine kurulu fabrikası, düğün salonu, arsa ve ağaçların da bulunduğu 3 ayrı parselden 2’sini 116 milyon 926 TL’ye satın aldı.

Sait Çolak, 1930’lu yıllarda ilçede ’Kula Mensucat’ ismi ile dokuma işine girdi. Kula’da kurulan fabrika 1951’de İzmir Bayraklı’ya taşındı.

Sait Çolak’ın vefatı sonrası çocukları arasındaki anlaşmazlık, Kula Mensucat için de sonun başlangıcı oldu. Anlaşmazlıkların ardından 1986’de iflas masasında şirketlerin satışı gerçekleşti.

Kula Mensucat’ı, Antalyalı Eğilik Ailesi satın aldı. Kula Mensucat’ı birkaç yıl içinde yeniden ayağa kaldıran Erol Eyilik’in işleri de 2000’li yılların başında bozuldu. Kula Mensucat’ın tekstil sektöründen çekilmesi 2000’li yılların ortasına başladı.

Üretim 11 yıl öne durdu

İzmir 5’inci İcra Müdürlüğü, 11 yıl önce üretimi durduran Kula Mensucat’ın kentin en değerli yerindeki 3 taşınmazını ayrı ayrı satışa çıkardı. Satışı istenen üç ayrı taşınmaz için verilen ilanda hızla gelişen bölgede olduğu, İzmir Merkezi İş alanı (MİA) alanında yer aldığı, çevresinde gökdelenler bulunduğu belirtildi.

312 milyon lira değer biçilen taşınmazların satışı için bugün İzmir Adliyesi İcra Müdürlükleri Müzayede Salonu’nda yapıldı. 5. İcra Müdürlüğü tarafından satışa çıkartılan fabrikanın en büyük parseli olan bölüme alacaklısı olan Ziraat Bankası Avukatı Yunus İşler dışında kimse girmedi.

İki parsele 116 milyon lira

Yaklaşık 10 dakikalık bekleme süresinin ardından bu parsel banka tarafından 108 milyon 934 bin liraya alındı. İkinci parselin satışına ise teklif gelmedi. Üçüncü parsel ise yine banka tarafından 7 milyon 992 bin liraya satın alındı. İki parsel toplam 116 milyon 926 bin liraya satıldı. Satılmayan parsel için 25 Aralık 2015 tarihinde yeniden satış yapılacağı bildirildi. Satışın yapıldığı müzayede salonu içinde ve dışında polis geniş güvenlik tedbiri aldı.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.