Kurda baskı devam ediyor

Kurda baskı devam ediyor

Dolardaki güçlü seyir, başkanlık sistemi, referandum ihtimali ile jeopolik endişeler tarihi zirvenin hemen altındaki kurda baskı unsuru olmayı sürdürüyor

A+A-

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım'ın kısa sürede başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik tekliflerini TBMM'ye getirecekleri yönündeki açıklamaları ile dün kuvvetlenen piyasalardaki satış baskısının kısa vadede sona ermesi beklenmiyor.

Bankacılar küresel güçlü dolar ve jeopolitik endişelerin baskı unsuru olmaya devam ettiğini dün tarihi zirvesini test eden kurda küresel piyasaların ve petrol fiyatlarının izlenmeye devam edileceğini söylediler.

Bankacılar kurun tarihi zirvesini test edip 3.10'lu seviyelere geldikten sonra bir miktar yönünü aşağı çevireceğini bekliyorlardı. Ancak başkanlık sistemi ve olası referandum riskinin fiyatlamalara dün itibarıyla girmesiyle artık analistler aşağı yön için aynı düzeyde iyimser değil.

Başbakan Binali Yıldırım'ın dünkü başkanlık sistemi açıklamaları öncesi 3.0715 seviyesinde işlem gören ve dün 3.0974 ile tarihi zirvesini test eden dolar/TL günü 3.09 civarında tamamlamıştı. Kur bu sabah ise güne 08.57'de 3.0910/3.0919 seviyesinde başladı.

Dün akşam 3.25 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.2480/3.2492; 3.4060 civarındaki euro/TL ise 3.4052/3.4067 seviyesinde bulunuyor.

Yıldırım, AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'ndaki konuşmasında, dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemine ilişkin çağrısını "aynen" kabul ettiklerini belirterek, "Bahçeli'nin (başkanlık) açıklaması Türkiye'nin geleceğine dönük umut verici, Türkiye fiili durumu hukuki durum haline dönüştürmek mecburiyetinde" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP Türkiye'de yönetim şeklinin parlamenter sistemden başkanlık sistemine dönüştürülmesi gerektiğini savunuyor.

Piyasada başkanlık konusunun neden endişeye yol açtığına ilişkin olarak bankacılar, referandum ile sonuçlanabilecek siyasi tartışmaları ve bu sürecin gündemi reformlardan uzaklaştırma ihtimali gösteriliyor.

Başkanlık sistemine geçiş için anayasa değişikliği gerekirken, AKP'nin Meclis'te bir anayasa değişikliğini tek başına referanduma taşıyabilmek için gereken 330 oya ulaşmakta en az 14 sandalyeye daha ihtiyacı bulunuyor.

AKP'nin Meclis'te oy kullanma imkanına sahip 316 milletvekili bulunurken, başkanlık tartışmalarına açık kapı bırakan MHP'nin 40 sandalyesi mevcut.

Bankacılara göre, piyasa tepkisinin kurda daha sert hissedilmesinin nedeni bono ve hisse senedi piyasasında istedikleri derinliği bulamayan bazı yatırımcıların diğer piyasalardaki pozisyonlarını hedge etmek için kuru tercih etmesi de etkili oluyor.

Ancak TL'deki seyrin kalıcı olması halinde analistler satış baskısının diğer piyasalara da yansıyabileceğini belirtiyorlar.

Moody's not indirimi sonrasında çıkışların yaşanabileceği endişesi, jeopolitik endişeler, OHAL süresinin üç ay daha uzatılması kararı ve TCMB'nin kurdaki yükselişlere karşın faiz indirimlerine devam edeceği beklentileri ile petrol fiyatlarındaki yükseliş TL'nin değer kaybında ve gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışmasında ana belirleyiciler olmaya devam ediyor.

Tahvil-bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz dün en yüksek yüzde 10.00 seviyesini test edildi. Bu tahvilde spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.85 valörde son işlem yüzde 9.94 oldu.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta yüzde 8.82 seviyesindeydi. Bugün spot kapanış yüzde 8.80, valörde son işlem yüzde 8.92 oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.