Küresel piyasalara anlaşma dopingi

Küresel piyasalara anlaşma dopingi

Asya borsaları ABD Başkanı Trump'ın açıklamasıyla birlikte yükseliş kaydetti

A+A-

Asya borsaları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile ticaret müzakerelerinde "önemli ilerleme" kaydedildiğini belirterek bu ülkeden ithal ürünlerden alınan gümrük vergisini yükseltme kararını ertelediğini söylemesinin ardından Çin hisse senedi piyasası öncülüğünde yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Pazar günü Twitter'da daha önce 1 Mart olarak belirlediği Çin ürünlerinden alınan gümrük vergisini artırma tarihini ötelediğini ifade etti. ABD ve Çinli yetkililer iki ülkenin uluslararası ticaret politikası alanındaki anlaşmazlığını çözmek için yürüttükleri müzakerelere dün de devam etti. Bir kaynak görüşmelerde yapısal sorunların ve zorlu bir konu olan anlaşmaya riayetin nasıl sağlanacağı konusunun ele alındığını belirtti. Trump ise görüşmelerde fikri mülkiyet, 
teknoloji transferi, tarım ürünleri, hizmetler ve kurlar konusunda ilerleme kaydettiklerini belirtti.

Çin'deki lokomotif hisseleri izleyen endeks yüzde 3.5 yükselişle Haziran ortasından bu yana en yüksek seviyeyi görürken, bu yılki kazanımlarını yüzde 20'ye taşıdı. Çin hisse senedi piyasasının bu yılki yükselişinde hükümetin kredi arzını artıracak düzenlemeleri de etkili oldu.

Çin'e yönelik yatırım iştahı hakkında gösterge olan Avustralya doları yüzde 0.3 ile ılımlı yükseliş kaydederken, dolar yuan karşısında yedi ayın yeni dip seviyesini gördü.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi  yüzde 0.3 primle Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi görürken, bu yılki kazanımlarını yüzde 10'a taşıdı. Hissepiyasaları birkaç yıldır faizleri düzenli olarak yükselten Fed'in artık gevşek para politikasına daha sıcak bakmasından da destek buluyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.