Küresel piyasalarda münazara etkisi

Küresel piyasalarda münazara etkisi

Uluslararası piyasalar, ABD başkanlı seçimleri öncesi adayların ilk TV münazarasını fiyatladı

A+A-

Finans piyasaları, Amerikan başkanlık seçimleri öncesi üç televizyon münazarasının ilkinde Demokrat aday Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump arasındaki tartışmayı fiyatlarken, Meksika pesosu rekor düşük seviyeden ralli yaptı, ABD endeks vadeli kontratları yukarı yönde hareket etti, altın geri çekildi.

Cumhuriyetçi adan Trump'ın seçim performansının bir göstergesi olan Meksika pesosu yaklaşık yüzde 2 değer kazandı ve Kanada doları Mart ayından bu yana en düşük seviyesinden güç kazandı. Bu durum, yatırımcıların Trump'ın seçimi kazanma ihtimalini daha az gördüğünü işaret ediyor. Aralarında Japon yeninin de olduğu güvenli liman niteliğindeki varlıklar değer kaybetti. Yen 16 öenmli para biriminin tümü karşısında düştü.

CNN/ORC'nin izleyiciler üzerinden yürüttüğü kamuoyu yoklaması, izleyicilerin yüzde 62'sine göre, ilk TV münazarasını Clinton'ın kazandığını gösterdi. Meksika pesosunun değer kaybedeceğine ilişkin bahisler, TV münazarası öncesi, bazı kamuoyu araştırmalarının Trump'a desteğina rttığı ve iki aayın başabaş duruma geldiğini göstermesinin ardından rekor seviyeye yükseldi. Trump'ın başkanlığa seçilmesi durumunda Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı tartışmaya açacağı taahhüdünde bulunması Meksika pesosunu olumsuz etkiliyor. Citigroup Inc., Trump'ın seçilmesi durumunda hisse sentlerinde güçlü düşüşler olabileceğini ve altın ve döviz piyasalarında volatilitenin artabileceğini kaydetti.

Sydney'de Westpac Banking Corp.kıdemş döviz stratejisti Sean Callow, "Tartışmandan Hillary Clinton galip çıktı gibi görünüyor," dedi ve "Peso, Kanada doları, S&P vadeli kontratları ve Avustralya doları, hepsi birlikte yükseliyor. Risk varlıklarında ferahlama rallisi görülüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Meksika pesosu Tokyo saati ile 12:53'te yüzde 1.8 yükselerek iki ayın en hızlı çıkışını gerçekleştridi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.