Lenovo 4. çeyrek finansal sonuçları ile tarihi rekor kırdı

Lenovo 4. çeyrek finansal sonuçları ile tarihi rekor kırdı

Teknoloji devi 2020 yılına gelir rekoruyla girdi. Lenovo, 2019  yılının son çeyreğinde rekor performans sergileyerek elde ettiği 14,1  milyar dolarla tarihindeki en yüksek gelire ulaşarak rekor kırdı.

A+A-

Teknoloji devi 2020 yılına gelir rekoruyla girdi. Lenovo, 2019  yılının son çeyreğinde rekor performans sergileyerek elde ettiği 14,1  milyar dolarla tarihindeki en yüksek gelire ulaşarak rekor kırdı.
Lenovo, vergi öncesi karını önceki yılın aynı dönemine oranla %11  artırarak ulaştığı 390 milyon dolarla yeni bir rekora daha imza attı.
Lenovo, akıllı dönüşüm iş stratejisi ve operasyonel mükemmelliği  sayesinde net gelirini önceki yılın aynı dönemine göre %11 artışla 258  milyon dolara yükseltti. Yazılım ve hizmetler iş hacmi de önceki yılın  aynı dönemine oranla %41 artarak 1 milyar dolara ulaştı.

Dünyanın ve Türkiye’nin lider teknoloji şirketlerinden Lenovo’nun  cirosu 2019 yılının son çeyreğinde üstün bir performansla 14,1 milyar  dolarla tarihindeki en yüksek gelire ulaştı. Vergi öncesi karı ise bir  önceki yıla oranla %11 artışla 390 milyon dolarla rekor kırdı. Net kar  da aynı şekilde %11 artışla 258 milyon dolara yükseldi. Grubun cirosu  elde ettiği rekorla üst üste onuncu çeyrekte de artış göstererek güçlü  performansını sürdürdü. Dördüncü çeyrekte hisse başına kâr 2,16 sent  oldu. Lenovo, global kişisel bilgisayar pazarındaki payını önceki yıla  göre 1,6 puan artırarak %24,3 pazar payı ile dünya çapında zirvedeki  yerini korudu.

Kişisel bilgisayarlarda pazar lideri

 Lenovo’nun Akıllı Cihazlar Grubu (IDG) dördüncü çeyrekte de  şirketin güçlü performansına liderlik etmeyi sürdürdü. Kişisel  bilgisayar ve Akıllı Cihazlar Grubu (PCSD) da tüm zamanların  rekorlarını kırarak 11,1 milyar dolar gelir, 684 milyon dolar vergi  öncesi gelir ve %6,2 vergi öncesi gelir marjına ulaştı. Lenovo ayrıca,  kişisel bilgisayarlarda pazar payını önceki yıla göre 1,6 puan artırıp %24,3'e taşıyarak takvim yılını da 1. bitirdi.

Dördüncü çeyrekte Veri Merkezi Grubu'nda (DCG) sunucu sevkiyatları  bir önceki yılın aynı dönemine göre %18 arttı. Hem Yazılım Tanımlı Altyapı (SDI) hem de Depolama, bir önceki yılın aynı dönemine göre %40'tan fazla gelir artışı sergiledi. Önümüzdeki süreçte, Grup'un  müşteri çeşitliliğini artırma ve dolaylı kanalları genişletme çabaları  sayesinde, başta sunucular, depolama, SDI, Yüksek Performanslı Bilgi İşlem, yazılım ve hizmetler olmak üzere tüm alanlarda büyüme  bekleniyor.

Büyümenin katalizörü “Akıllı Dönüşüm”

Lenovo'nun akıllı dönüşüm iş stratejisi, güçlü bir ivme  sergileyerek Grup'un uzun vadeli büyüme katalizörü olmaya devam etti.
Yazılım ve Hizmet gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %41  artarak ilk kez çeyrek başına 1 milyar dolar düzeyini aştı ve Grup  gelirlerinin %7'sini teşkil eder hale geldi. AR / VR, tüketiciye dönük  “Akıllı Ev”, ve “Akıllı Ofis” ürünlerinde yakalanan büyümenin  etkisiyle, Akıllı IoT (Nesnelerin interneti) gelirleri önceki yılın  aynı dönemine göre yaklaşık dörde katlandı.
    Lenovo CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Yang Yuanqing, sonuçlar  hakkında şöyle konuştu: “Geçtiğimiz çeyrekte, jeopolitik  belirsizliklere ve sektör çapındaki tedarik kısıtlarına rağmen,  coğrafi dengemiz, operasyonel mükemmelliğimiz ve stratejimizi güçlü  biçimde uygulamamız sayesinde rekor performans sergiledik. Hem Grup  geliri hem de vergi öncesi gelir tüm zamanların en yüksek düzeyine  ulaştı. Bu asli yetkinliklerimiz teknolojik dönüşüm fırsatlarını  değerlendirmemize ve sürdürülebilir büyüme yakalamamıza imkan  sağlıyor. Yetkinliklerimiz aynı zamanda günümüzde karşılaştığımız  zorluklarla baş etmemize de yardımcı oluyor.”

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.