Lojistik Güven Endeksi 2019 son çeyrekte 95,9 oldu

Lojistik Güven Endeksi 2019 son çeyrekte 95,9 oldu

KPMG Türkiye: Lojistik Sektörü Güven Endeksi 2019 yılının son çeyreğinde 95,90 olarak gerçekleşti

A+A-

KPMG Türkiye, İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi işbirliğiyle Türkiye'nin ilk Lojistik Güven Endeksi'ni  hesapladı. Lojistik Sektörü Güven Endeksi 2019 yılının son çeyreğinde 95,90 olarak gerçekleşti.

KPMG Türkiye ve İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi iş birliğiyle Lojistik Sektörü Güven Endeksi ilk kez  hesaplandı. Endeksin veri kaynağını Türkiye genelinde üç aylık  periyotlarla uygulanan Lojistik Sektörü Eğilim Anketi oluşturuyor.

Anket kapsamında sektörde faaliyet gösteren işletmelerdeki yönetici  veya uzman düzeyinde 103 kişinin görüşüne başvuruldu. 2019 yılının son  çeyreğinde endeks 95,90 olarak gerçekleşti. 0-200 aralığında değer  alabilen endeksin 100'den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek  döneme ilişkin iyimserliğini ifade ediyor, 100'den küçük olması ise  kötümser bir görüşe işaret ediyor. Buna göre Türkiye lojistik sektörünün mevcut durumuna bakıldığında endeks 87,06 iken gelecek beklentileri değerlendirildiğinde ortalama 100,32.

Sektörde iş hacmi artışına ilişkin iyimser (endeks 100,97) görüş  hakim. Birleşme ve satın almalara ilişkin endeks de 149,51 olarak öne  çıkıyor. Bu güçlü endeks, lojistik sektörünün yüksek potansiyeliyle  birlikte yatırımcıların ilgisini çekmeyi sürdüreceğine işaret ediyor.

İnsan kaynağı ihtiyacı, sermaye artışı ve iş koşullarında  küçülme/kötüleşme beklentisi bulunuyor. Sektörün sermaye artışı  noktasında ise olumsuz (95,15) bir beklenti var. Sektör, yeni  yatırımlar noktasında da önümüzdeki üç aylık dönemde herhangi bir  planlama içerisinde değil.

Taşımacılık sektöründe olumsuz algının en çok kârlılık durumu  üzerinde yoğunlaşması dikkat çekiyor. Önümüzdeki çeyreğe ilişkin  beklentiler baz alınarak kârlılık endeksi 59,22 olarak hesaplandı. Bu  zayıf sonuç, kârlılık durumunun oluşan rekabet koşulları nedeniyle  düşmesi ve daha da düşeceği şeklinde yorumlanıyor.

KPMG Türkiye Taşımacılık Sektör Lideri Yavuz Öner, endeksle ilgili  şu değerlendirmeyi yaptı: "Taşımacılık sektörü hem yurt içi hem de  yurt dışı gelişmelerden doğrudan etkileniyor. Yurt içindeki ekonomik  yavaşlamayla birlikte çevremizde yaşanan ekonomik ve politik  istikrarsızlık, Koronavirüs gibi insan sağlığını tehdit eden konular  nedeniyle oluşan ekonomik duraklamalar taşımacılık sektörünün gelecek  beklentilerini olumsuz etkileyen unsurlar. Kalkınma planı ve Orta Vadeli Program ile öngörülen Lojistik Master Planı'nın hayata  geçirilmesi sektör için yeni fırsatların yaratılmasını sağlayacak ve  yabancı yatırımcılar bakımından cazibesini artıran bir etki  yaratacaktır" dedi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.