MB döviz satış tutarını düşürdü

MB döviz satış tutarını düşürdü

Merkez Bankası (TCMB) yaklaşık bir ay sonra günlük döviz satım tutarında tekrar indirime giderek 20 milyon dolar sattı

A+A-

Merkez Bankası (TCMB) yaklaşık bir ay sonra günlük döviz satım tutarında tekrar indirime giderek bir sonraki işlem günü valörlü döviz satım ihalesinde 20 milyon dolar sattı.

Geçen yıl Ağustos ortasından 25 Şubat'a kadar 60 milyon dolar ya da civarında döviz satışı gerçekleştiren TCMB, söz konusu tarihten sonra ise tutarı 30 milyon dolara çekmişti.

Bugünkü ihaleye 30 milyon dolar teklif gelirken; oluşan en yüksek, en düşük ve ortalama fiyatlar sırasıyla 2.8688, 2.8677, 2.8681 lira oldu.

TCMB aşırı oynaklık nedeniyle gerekli görülen günlerde döviz satım tutarını bir gün önceden ilan edilen asgari tutarın 70 milyon dolar fazlasına kadar artırılabileceğini açıklamış ve bugünkü en düşük tutarı sıfır olarak ilan etmişti.
Ekonomistler Merkez Bankası'nın döviz satım ihale tutarını düşürmesi ile global volatilitenin düştüğüne inandığı yönünde mesaj verdiğini belirtmişti.

Bu adımla Merkez Bankası 1 ay geçmeden döviz satım ihalesini ikinci kez düşürmüş oldu. Bugünkü ihaleye 30 milyon dolar teklif gelirken; oluşan en yüksek, en düşük ve ortalama fiyatlar sırasıyla 2,8688, 2,8677, 2,8681 lira oldu.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.