MDF ve yonga levha ihracatı tamamen yasaklandı

MDF ve yonga levha ihracatı tamamen yasaklandı

Mobilya sektörünün ana girdilerinden ham MDF ve yonga levhaya ihracat kısıtlaması artırıldı. Firmalar kapasitelerinin yüzde 100'ünü iç piyasaya verecek.

A+A-

Mobilya sektörünün ana girdilerinden ham MDF ve yonga levhaya ihracat kısıtlaması artırıldı. Dünya'dan Leyla İlhan'ın haberine göre, 13 Nisan'da başlayan uygulama kapsamında, bu alanda üretim yapan firmalar kapasitelerinin yüzde 100?ünü iç piyasaya verecek.

Ticaret Bakanlığı, 2021’in Haziran ayında aldığı kararla, mobilyacıların hammaddesi olan MDF ve yonga levhada üretimin yüzde 20’sinin ihracına izin verirken, 13 Nisan itibariyle uygulamaya giren yeni kısıtlama kapsamında ham MDF (lif levha) ve ham yonga levhanın (sunta) ihracatını kotalı bir oran olmaksızın yüzde 100 oranında yasakladı. Böylece MDF ve yonga levha üreticileri artık üretim kapasitelerinin yüzde 100’ünü iç piyasaya verecek.

MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği (YOMSAD), MDF arzındaki sıkıntının ihracat artışından değil, odun hammadde eksikliğinden kaynaklandığını kaydetti. “Uzun süren kış şartları gibi mevsimsel koşullar ve Orman Genel Müdürlüğü’nün yanık sahalara yönelmesinden dolayı yılın ilk çeyreğinde yeterince orman emvali üretimi yapılamadı, tesislerin birçoğu mart ve nisan aylarında uzun duruşlar yapmak zorunda kaldı” denilirken, elektrik ve doğalgaz kesintileri nedeniyle mevcut sıkıntılara ilave olarak birer haftalık ekstra duruşlar da yaşandığı dile getirildi. “Bununla birlikte ham MDF ihracatı ocak-mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 azaldı. Dolayısıyla pazardaki ham MDF arzındaki sıkıntı ihracat artışından değil, sene başından bu yana yaşanan odun hammaddesi eksikliğinden kaynaklandı” denildi. Nisan ve özellikle mayıs ile birlikte yüksek rakımlı bölgelerdeki karlar eriyeceği ve bu nedenle hammadde tedarikinde rahatlama olacağı, konunun ilgili Orman Genel Müdürlüğüyle koordineli bir şekilde yönetildiği belirtildi.