Meclis Başkanı 2 turda da seçilemedi

Meclis Başkanı 2 turda da seçilemedi

Meclis başkanı adayları ikinci turda seçilmek için gereken oyu alamadı; kalan iki tur yarın yapılacak

A+A-

TBMM Genel Kurulu'nda meclis başkanı adayları ikinci turda da seçilmek için gerekli olan 367 oyu alamazken, seçimde 3. ve 4. turlar yarın yapılacak.

TBMM başkanlığı seçiminin ikinci turunda AKP'nin adayı İsmet Yılmaz 256, CHP'nin adayı Deniz Baykal 128, MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu 80 ve HDP'nin adayı Dengir Mir Mehmet Fırat 80 oy aldı.

İkinci tur oylamada 545 milletvekili oy kullanırken, boş oy bulunmadığı ve bir geçersiz oy bulunduğu açıklandı. Bu oylamada da anayasa gereği gerekli olan 367 oyu hiçbir aday alamadığı için seçim yarın yapılacak 3. ve 4. tur oylamalarla devam edecek.

Bugün yapılan ilk turda da AKP'nin adayı Yılmaz 256, CHP'nin adayı Baykal 125, MHP'nin adayı İhsanoğlu 81 ve HDP'nin adayı Fırat 81 oy almıştı.

TBMM'de AKP'nin 258, CHP'nin 132, HDP ve MHP'nin 80'er milletvekili bulunuyor.

Yarın yapılacak 3. turda adaylardan birinin seçilebilmesi için 276 oy alması gerekiyor, adaylardan hiçbirinin bu oyu alamaması halinde ise en çok oyu alan iki aday 4. turda kendi aralarında yarışacak ve en çok oyu alan TBMM başkanı olacak.

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.