Medina Turgul'a 10.5 milyon TL çalıntı reklam cezası

Medina Turgul'a 10.5 milyon TL çalıntı reklam cezası

Ünlü reklam ajansı Medina Turgul, çalıntı reklam nedeniyle Türkiye'nin ilk unicorn'u Peak Games'e 10.5 milyon TL tazminat ödeyecek

A+A-

BORSATEK - 19. İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi ünlü reklam ajansı Medina Turgul DDB’a Türkiye’nin ilk unicornu Peak Games için hazırladığı reklam filminin çalıntı olduğuna hükmetti. Mahkeme davacı Peak şirketine 100 bin TL’si manevi olmak üzere toplam 10.5 milyon TL ödenmesi kararı aldı.

Dava ile ilgili gelişmeyi Peak Games sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu. Duyuruda ‘Üç yıl önce büyük bir heyecanla yayınladığımız ancak daha sonra çalıntı olduğunu öğrendiğimiz reklam filmiyle ilgili açtığımız dava neticelendi.  Mahkeme reklam filminin özgün olmadığım onayladı, ajansa açtığımız davayı kazandık. Karar haklılığımızın tescillenmesinin yanı sıra özgünlüğün önemini de vurguladığı için çok mutluyuz"  denildi.

Ne olmuştu

18 Şubat 2019’da oyun şirketi Peak’in aynı anda 41 televizyon kanalında reklam filmi yayınlanmaya başladı. Bir anda Türkiye’nin ve sosyal medyanın en çok konuşulan gündemi olan reklam filminin çalıntı olduğu iddia edilmişti. Reklam filminin bir otomobil firmasının yurt dışındaki reklamında kopyalandığı ortaya çıkarken, Peak kampanyayı hemen durdurdu ve reklamı hazırlayan ünlü reklam şirketi Medina Turgul DDB’ye dava açtığını duyurdu.

medina.jpgmedina_page-0002.jpg

İlgili Haberler