Merkel ve Tsipras anlaştı

Merkel ve Tsipras anlaştı

Merkel ile Tsipras, Yunanistan'ın Salı günkü zirvede yeni öneriler sunması konusunda anlaştı

A+A-

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde bir yardım anlaşması için yarın gerçekleşecek olan Avrupa Birliği zirvesinde yeni bir öneri sunma konusunda anlaşmaya vardı.

İsminin gizli kalması şartıyla konuşan yetkili konuşma hakkında daha fazla detay vermedi.

Almanya sertleşiyor

Öte yandan Alman hükümeti bugün yapılan açıklamalarla Yunanistan'a yönelik tavrının sertleşeceği sinyalleri vererek, yeni kurtarma görüşmeleri için herhangi bir neden görmediğini ve euro bölgesindeki yerini korumanın Atina'nın hızlı davranmasına bağlı olduğunu belirtti.

Avrupa'nın kurtarma paketi için öne sürdüğü şartları Yunanların dün gerçekleştirilen referandumda ezici bir çoğunlukla reddetmesinin ardından Alman koalisyonunda Yunanistan'a yönelik bakışlar sertleşirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü dolaylı yoldan Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkmasına değindi.

Düzenlediği basın toplantısında Sözcü Steffen Seibert, "Yunanistan euronun bir üyesidir. Bu durumun devam etmesi ise Yunanistan ve Yunan hükümetine bağlı" ifadelerini kullanırken, "Artık gelişmeler Yunanistan hükümetinin masaya koyacağı önerilere bağlı" dedi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'a ne gibi tavizler verebilecekleri sorulan Seibert, herhangi bir borç indiriminin söz konusu olmadığını belirtti.

Merkel bugün Fransa'ya seyahat ederek Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Yunanistan'a karşı ne gibi bir duruşun sergilenebileceğini görüşmeye hazırlanıyor.

Paris ve Madrid'den gelen sesler Yunanistan konusunda bir nebze daha uzlaşmacı görünürken, Fransa Maliye Bakanı Mizhel Sapin borç indiriminin bir tabu olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.