Merkel'in partisi güç kaybediyor

Merkel'in partisi güç kaybediyor

Almanya'da Merkel'in partisi göçmen politikası nedeniyle iki hafta içinde yapılan ikinci seçimde de güç yitirdi

A+A-

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in partisi Berlin'de hafta sonunda yapılan yerel seçimlerde güç kaybederken, iki hafta içinde yapılan ikinci eyalet seçiminden de mağlubiyet ile ayrılmış oldu.

Yerel seçim sonuçları Merkel'in savunduğu mültecilere açık kapı politikasının seçmenin hoşuna gitmediğini gösteriyor.

Eyalette seçmenler Avrupa Birliği ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisine yöneldi. Sadece üç yıl önce kurulan AfD oyların yüzde 12.9'unu aldı.

ZDF televizyonunun tahminlerine göre Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlar'ın (CDU) oyu 2011 seçimlerindeki yüzde 23.3 düzeyinden yüzde 18'e geriledi.

Seçimlerde güç yitiren Sosyal Demokratlar (SPD) yine de en yüksek oyu alan parti oldu. SPD'nin oyu yüzde 28.3'ten yüzde 22.4'e geriledi.

Merkel'in koalisyonunda yer alan SPD'nin müttefikleri Yeşiller yüzde 15.9, Sol parti ise yüzde 15.7 oy aldı.

Genel seçimlerden bir yıl önce alınan bu ikinci mağlubiyet Merkel üzerindeki baskıyı artırırken, Merkel'in muhafazakar partisi içindeki görüş ayrılıklarını da artırabilir.

CDU'nun kardeş partisi CSU'nun Bavyera eyaleti maliye bakanı Markus Soeder Berlin'deki sonuçları iki hafta içindeki "ikinci büyük ikaz" olarak niteledi.

CDU'nun iki hafta Mecklenburg-Vorpommern eyalet seçimlerinde güç kaybetmesinin ardından CSU Merkel'den göçmen politikasını sıkılaştırmasını istemişti.

CSU, geçen yıl 1 milyon göçmen ve mülteciyi ülkeye kabul eden Merkel'in ülkeye aldığı mülteci sayısını yılda 200,000 ile sınırlamasını istiyor, ancak Merkel bunu kabul etmiyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.