Merkez Bankası Başkanı belli oldu

Merkez Bankası Başkanı belli oldu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TCMB Başkanlığına Murat Çetinkaya'nın atanmasını öngören kararnamenin imzaya açılması talimatı verdiği ileri sürüldü

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, görev süresi 19 Nisan'da dolacak TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın yerine mevcut durumda TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Murat Çetinkaya'nın atanmasını öngören kararnamenin Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılması talimatı verirken, kısa vadede atamaya olumlu tepki veren piyasalar bundan sonra para politikasının yönüne odaklanacak.

Başçı ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında geçmişe dayanan ve sonrasında bazı hükümet yetkilileriyle de devam eden faiz indirimi gerginliğinin başkanlık değişimiyle nasıl bir yöne evrileceği piyasaların bir süredir en önemli gündem maddesi olurken, Başçı'nın yerini alacak İslami finans kökenli Çetinkaya'nın sert faiz indirimleri konusunda siyasi kanattan gelen telkinleri nasıl yöneteceği merak ediliyor.

Yeni TCMB başkanının belirlenmesi piyasalarda bir rahatlama sağlamışsa da Çetinkaya'nın para politikası konusundaki görüşlerinin piyasalar tarafından çok bilinmemesi bir belirsizlik olarak görülüyor.

Çetinkaya'nın adının uzun zamandır TCMB başkanlığı için geçtiğini söyleyen Bürümcekci Araştırma ve Danışmanlık'tan Haluk Bürümcekci, "Kurum dışından biri yerine kurum içinden birinin gelmesine piyasa ilk aşamada olumlu tepki verdi ancak Çetinkaya'nın akademik olarak, tecrübe olarak Başçı'nın yerini doldurup dolduramayacağı konusunda şüphelerim var. Başçı para ve kur politikasını bambaşka bir yere taşıdı, bundan sonra asıl belirleyici olan Çetinkaya'nın para politikasındaki görüşleri olacaktır" dedi.

TCMB başkanlığı görevi yalnızca para politikasının belirlenmesi açısından değil siyasetin faizler üzerinden para politikasının dizayn etme isteğini yönetme açısından da zorlu pozisyon.

Özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın izlediği faiz politikası nedeniyle Başçı'yı sert şekilde eleştirdiği sır değil. Erdoğan'ın TCMB'ye dair eleştirileri, yatırımcılar nezdinde bankanın araç bağımsızlığının sıklıkla sorgulanmasına ve siyasi baskı nedeniyle faizleri açıkça artıramadığı için piyasanın gerisinde kaldığı şeklinde eleştirilmesine neden olmuştu. Çetinkaya'nın siyasilerin faiz indirimi taleplerini nasıl yöneteceği de önümüzdeki dönemde belirleyici olacak.

Çetinkaya'nın para politikasına dair görüşlerinin bilinmediğini vurgulayan Hürriyet gazetesi yazarı Uğur Gürses, "Piyasadaki bu kutlamayı anlamıyorum. Özellikle katılım bankacılığı geçmişi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın empoze ettiği bir isim olduğu açık, bu atama Erdoğan'ın katılım bankacılığının payının artırılması hedefiyle de uyumlu. Ben, yeni başkanın faiz indirimi konusunda Başçı'dan daha gözüpek olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Üst düzey iki yetkilinin Reuters'a verdiği bilgiye göre, Çetinkaya'nın atanmasını öngören kararname bugün Şanlıurfa'da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında imzaya açılacak.

Kararnamenin imzaya açılması öncesinde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansı'nda yer alan açıklamasında, "Merkez Bankası başkanının belirlenme sürecinde son aşamaya gelindi. Geçtiğimiz hafta içerisinde Başbakanımızla istişare ettik, ardından da Başbakanımızla Cumhurbaşkanımız istişare ettiler. Bugün, yarın yeni başkan belirlenir" diye konuştu.

Şimşek, yeni başkanın kurum içerisinden olup olmayacağıyla ilgili olarak da "Bizim için önemli olan liyakat ve tecrübedir. Dolayısıyla kurum içerisinden olacak" dedi.

TCMB başkan ataması piyasalar tarafından da yakından izleniyordu. Şimşek'in TCMB başkanı atamasının yakında yapılacağı ve yeni başkanın kurum içinden olacağı açıklamasının ardından dolar/TL 2.8340 civarında olan dolar/TL 2.82 seviyesine kadar geriledikten sonra saat 1434'de 2.8265/2.8274 seviyesinden işlem görüyor.

Nomura Stratejisti Tim Ash, yayınladığı notta, "Bu kararda hükümetin ve cumhurbaşkanlığının bir arada çalışarak potansiyel bir sorunu engellemesi olumlu bir gelişme. Adaylık konusunda bir savaş piyasada çok olumsuz algılanırdı" dedi.

Murat Çetinkaya kimdir?

1976 yılında doğan Çetinkaya, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve çift anadal programı kapsamında aynı Üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlayan Çetinkaya, halen aynı Üniversitede uluslararası finans/ekonomi-politika alanında doktora tez çalışmasını sürdürüyor. Bankacılık hayatına Albaraka Türk Katılım Bankasında başlayan Çetinkaya, uluslararası bankacılık ve hazine alanlarında çeşitli görevlerde bulundu.

Kariyerine 2003 yılından itibaren Halk Bankası'nda devam eden Çetinkaya, Uluslararası Bankacılık ve Yapılandırılmış Finansman Daire Başkanı ve sonrasında Uluslararası Bankacılık ve Yatırımcı İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu dönemde aralarında Halk Yatırım Menkul Değerler'in de bulunduğu bankanın çeşitli iştiraklerinde, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı.

Çetinkaya 2008 yılından, Başkan Yardımcılığına atandığı tarihe kadar, Kuveyt Türk Katılım Bankası'nda Hazine, Uluslararası Bankacılık ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Çetinkaya, 29 Haziran 2012 tarihinden itibaren TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

 

»» MERKEZ BANKASI'NA İKİ ATAMA DAHA

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.